اخباردسته‌بندی نشدهرویدادهای ایران و جهان

داعش خراسان مسئولیت حمله مسکو را برعهده گرفت

گروه حکومت اسلامی، داعش شاخه خراسان٬ با انتشار بیانیه‌ای در رسانه خود به صورت رسمی مسئولیت حمله به یک تالار کنسرت در حومه مسکو را بر عهده گرفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز،  مقامات آمریکا ساعاتی پس از این بیانیه تایید کردند که داعش خراسان عامل این حمله بوده است. منابع امنیتی آمریکا دو هفته پیش هشدار داده بودند که داعش خراسان به دنبال یک حمله به تجمعات عمومی در روسیه است.این در حالی است که یک مقام کمیته تحقیقات روسیه گفت، هنوز زود است که درباره هویت عوامل این حمله قضاوت کرد.

مقامات امنیتی روسیه گفتند که عوامل این حمله توانستند با یک خودروی رنو سفید از محل بگریزند.* آمار قربانیان حمله به ۱۱۵ نفر افزایش یافت

کمیته تحقیقات روسیه اعلام کرد که تعداد قربانیان حمله شب گذشته به سالن کنسرت کروکوس به «۱۱۵ نفر» افزایش یافته است.

در پیامی که این کمیته در شبکه اجتماعی تلگرام منتشر کرده است، گفته شده که نیروهای امداد که در حال پاکسازی محل حمله هستند اجساد بیشتری را پیدا کردند.در این پیام گفته شده که «تعداد قربانیان در حال حاضر به ۱۱۵ نفر رسیده است» و جستجو در میان آوار همچنان ادامه دارد.هم‌چنین وزارت بهداشت روسیه از مجروح شدن ۱۴۵ نفر در نتیجه این حمله تروریستی خبر داد.

کمیته تحقیقات روسیه در بیانیه‌ای با اشاره به افزایش تعداد قربانیان، احتمال بالا رفتن تعداد کشته‌های این حمله هشدار داده و گفته است:

– سالن کنسرت همچنان در حال بازرسی است و نیروهای امداد در تلاش برای پاکسازی آوار، کشف شواهد و بررسی فیلم‌های دوربین‌های مدار بسته هستند.
– مهاجمان از مایع قابل اشتعال برای آتش زدن بخش‌هایی از سالن کنسرت استفاده کرده بودند.
– علت مرگ قربانیان جراحات گلوله و مسمومیت با مواد محترقه بوده است.
– گمان می‌رود که مهاجمان از سلاح‌های خودکار استفاده کرده باشند و مهمات را در محل حمله جا گذاشته‌اند.
– بررسی سلاح‌های گرم و همچنین بررسی‌های ژنتیکی و اثر انگشت هم اکنون در حال انجام است.

آمریکا اعلام کرد به سازمان‌های اطلاعاتی روسیه درباره حمله داعش هشدار داده است

یک مقام آمریکایی به سی‌بی‌اس نیوز گفت که ایالات متحده اطلاعاتی برای حمایت از ادعای مسئولیت داعش در اختیار دارد و هیچ دلیلی برای شک در آنها ندارد. وی همچنین تایید کرد که آمریکا اطلاعاتی را در اختیار روسیه قرار داده است.

علاوه بر هشدار علنی در ۷ مارس در مورد حمله احتمالی، مقامات ایالات متحده گفتند که به طور خصوصی به مقامات روسی در مورد اطلاعاتی که نشان می دهد حمله ای در راه است، گفته اند.

نیویورک تایمز می نویسد که معلوم نیست ایالات متحده چه اطلاعاتی را در اختیار مقامات روسی قرار داده است، علاوه بر آنچه در این هشدار عمومی آمده است. مقامات ایالات متحده می گویند که آژانس های اطلاعاتی ایالات متحده “مسئولیت هشدار” به اهداف احتمالی از خطرات زمانی که آنها از آنها آگاه می شوند.

به گزارش نیویورک تایمز، در ماه مارس، ایالات متحده اطلاعاتی را جمع آوری کرد که نشان می دهد دولت اسلامی- خراسان (ISIS-K)، این شاخه از یک گروه مستقر در افغانستان قصد حمله به مسکو را داشت.

همچنین یک مقام آمریکایی گفت که اعضای داعش در روسیه فعال هستند.هویت ۴ نفر از مهاجمان به تالار شهر کروکوس حمله کردند فاش شد

بنابر گزارش رسانه‌های روسیه ۱۱ مظنون به مشارکت در حمله به تالار کنسرت دستگیر شده‌اند. رسانه‌های روسیه هویت ۴ تن از تروریست‌های مهاجم را منتشر کردند که همه آنها شهروند تاجیکستان هستند.

۱. محمود رسول نصریدینوف، ۳۷ ساله
۲. ایسمونوف ریووجیدین، ۵۱ ساله
۳.  سافوزولدا شاهینجان ۵۱ ساله
۴. رستم نظروف، ۲۹ ساله

وزارت امور خارجه اوکراین اتهام دست داشتن در تیراندازی مسکو را قاطعانه رد کرد

وزارت امور خارجه اوکراین اتهامات روسیه مبنی بر دخالت ادعایی اوکراین در تیراندازی در کراسنوهورسک را یک کار برنامه ریزی شده از سوی کرملین با هدف تحریک بیشتر هیستری ضد اوکراینی در جامعه روسیه، ایجاد شرایط برای افزایش بسیج شهروندان روسیه برای مشارکت در تجاوز جنایتکارانه علیه دولت ما و بدنام کردن اوکرا ین درجامعه بین المللی می داند.

در این بیانیه آمده است: «ما از جامعه بین‌الملل می‌خواهیم که قاطعانه اتهامات دروغین روسیه مبنی بر دخالت ادعایی اوکراین در تیراندازی در کراسنوهورسک را رد کند و حمایت از اوکراین را در مقاومت در برابر تجاوزات جنایتکار روسیه تقویت کند».