کد مطلب : 4096
تاریخ انتشار : شنبه 30 ژانویه 2021 - 18:49
- بازدید

جاوید دهقان‌خلد اعدام شد

جاوید دهقان‌خلد اعدام شد
طبق آمار ثبت شده توسط نهاد آمار سازمان حقوق بشر ایران،‌ طی پنج هفته گذشته (از روز ۲۹ آذر ۱۳۹۹ تا امروز) دست‌کم ۲۱ شهروند بلوچ در شهرهای مشهد، اصفهان و زاهدان اعدام شده‌اند که دست‌کم پنج نفر ایشان با اتهامات سیاسی و امنیتی به اعدام محکوم شده بودند.؛

سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۱ بهمن ۱۳۹۹: جاوید دهقان‌خلد، زندانی بلوچ که با اتهامات سیاسی و امنیتی به اعدام محکوم شده بود در زندان مرکزی زاهدان اعدام شد.

سازمان حقوق بشر ایران اعدام جاوید دهقان‌خلد را شدیدا محکوم کرده و خواستار واکنش جامعه جهانی و جامعه مدنی ایران در محکومیت موج اعدام زندانیان بلوچ شد.

محمود امیری مقدم، سخنگو و مدیر این سازمان در این‌خصوص گفت: «جاوید دهقان‌خلد بدون برخورداری از دادرسی عادلانه براساس اعترافاتی که زیر شکنجه‌های شدید اخذ شده بودند، توسط دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شده بود. اعدام او یک جنایت است و مسئولان حکومت ایران از جمله علی خامنه‌ای و ابراهیم رییسی باید در قبال این جنایت پاسخگو باشند».

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز جاری، شنبه ۱۱ بهمن ماه، حکم اعدام جاوید دهقان‌خلد، متولد ۱۳۶۸ در زندان مرکزی زاهدان به اجرا درآمد. این زندانی بلوچ با اتهامات سیاسی و امنیتی به اعدام محکوم شده بود.
اتهامات این زندانی بلوچ در پرونده «محاربه از طریق کشیدن سلاح و حمله به مامورین سپاه، عضویت و همکاری موثر با گروه‌های  ضد نظام (جیش العدل و جبش النصر)» عنوان شده بود.

این درحالی است که منابع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفته بودند که جاوید دهقان‌خلد بدون سلاح بازداشت شده بود و این اتهامات بر اساس اعترافات خودش که تحت شکنجه اخذ شده بود به وی وارد شده بودند.

پیشتر یک منبع مطلع در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفته بود: «جاوید دهقان‌خلد سال ۹۴ بازداشت شد و حدود دو ماه را در سلول انفرادی سپری کرد. در این دو ماه او زیر شکنجه اطلاعات سپاه مجبور به اعتراف علیه خود شد. بعد که به دادگاه میرود به قاضی می‌گوید این اعترافات تحت شکنجه بوده. ولی قاضی قبول نمی‌کند. بعد از آن چندین مرتبه دیگر جاوید دهقان‌خلد را به اطلاعات منتقل کردند و برای مدت‌های طولانی تحت بازجویی قرار دادند. در تمام این مدت او به وکیل یا مشاور حقوقی دسترسی نداشته است».

خانواده جاوید دهقان‌خلد موفق شدند روز گذشته، جمعه ۱۰ بهمن ماه، آخرین ملاقات را در زندان مرکزی زاهدان با وی انجام دهند.

آذر ماه سال جاری نیز جاوید دهقان‌خلد به همراه چند زندانی دیگر جهت اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود، ولی با به تعویق افتادن حکم این زندانیان به بند بازگشته بودند.

اعدام این زندانی بلوچ تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلان نشده است.

پیشتر سازمان حقوق بشر ایران نسبت به تشدید سرکوب و افزایش اعدام‌ها در کردستان و بلوچستان هشدار داده بود و خواستار واکنش جدی‌تر نهادهای حقوق بشری و جامعه جهانی شده بود.

طبق آمار ثبت شده توسط نهاد آمار سازمان حقوق بشر ایران،‌ طی پنج هفته گذشته (از روز ۲۹ آذر ۱۳۹۹ تا امروز) دست‌کم ۲۱ شهروند بلوچ در شهرهای مشهد، اصفهان و زاهدان اعدام شده‌اند که دست‌کم پنج نفر ایشان با اتهامات سیاسی و امنیتی به اعدام محکوم شده بودند.

برچسب ها :

ناموجود