کد مطلب : 3497
تاریخ انتشار : جمعه 28 فوریه 2020 - 22:19
- بازدید

اشکبوس طالبی؛

نشانه های افسردگی، رشد افسردگی در ایران و آمریکا

نشانه های افسردگی، رشد افسردگی در ایران و آمریکا
در این مقاله تعریف افسردگی، نشانه های افسردگی، انواع افسردگی، تشخیص بیماری افسردگی و عوامل به وجود آورنده چند نوع افسردگی توضیح داده شده و شیوع افسردگی در ایران و آمریکا با تکیه بر چند مطالعه موردی تشریح شده است؛

:خلاصه: مقاله زیر در مورد افسردگی است . در این مقاله سعی شده است که با تکیه بر آخرین راهنمای آماری و تشخیصی انجمن روان پزشکان آمریکا (۲۰۱۳)، تعریفی ساده از افسردگی داده شود. نشانه های افسردگی ، افسردگی های زود گذر ، افسردگی های میان مدت و افسردگی ها ی حاد و بالینی ، برای استفده عمومی توضیح داده شده است. شیوع افسردگی در ایران و آمریکا با تکیه بر چند مطالعه موردی تشریح شده و افسردگی در زنان و مردان نیز مورد توجه قرار گرفته است.
در یک بخش هم به تشخیص بیماری افسردگی و عوامل به وجود آورنده چند نوع افسردگی توجه شده. و در پایان به متد های پیشگیری ودرمان نیزتمرکزیافته است. این مقاله بیشتر جهت آموزش و راهنمایی به والدین ، معلمان  و کارکنان بهداشت روانی تدوین شده و دست آوردهای علمی در این حوزه با زبانی ساده تر دراختیارعلاقمندان قرار گرفته است.
 برای درمان افسردگی حتما لازم است که به متخصص روانپزشک یا روان شناس بالینی مراجعه شود تا از نزدیک و با معاینات حضوری به تشخیص افتراقی ودرمان اقدام شود.

افسردگی: نشانه ها، تشخیص، درمان : تعریف:افسردگی یک احساس غمگینانه به زندگی است که با حالت های بی حالی و بی میلی به زندگی واحساس خالی بودن و گاهی با بی خوابی و دست ودل نداشتن به زندگی خود را نشان می دهد. این احساس اندوهبار  با دو شاخص اصلی خود را نشان می دهد.

۱-irritability    یا زود رنجی و تحمل کم در مورد ناکامی یا  frustration

۲-   تغییرات جسمی و یا شناختی که معمول ۲ تا ۵ هفته طول می کشد  . این دو شاخص می توانند بازدهی functionality معمول زندگی را پایین بیاورند و سیستم بیولوژیکی و خواب و خوراک و حتی تفکر شخص را از حالت عادی دچار اختلتال کنند..

افسردگی در فرم ها و اشکال مختلف خود را بروز می دهد . افسردگی های روزانه و زود گذردر ما طبیعی هستند وخود بخود بعد از چندی برطرف می شوند و جای نگرانی نیست. اما اگر شدت و زمان افسردگی به درازا بکشد  تا حدی که سیستم بیولوژیکی و کارکرد آن را مختل کند و یا زندگی روزانه را برای ما دشوار کند، آن وقت  جای نگرانی دارد . در این وضعیت، افسردگی از حالت طبیعی بیرون آمده و غیر طبیعی می شود که ممکن است به افسردگی کلینیکی  هم منجر شود که بحث این مقاله است. افسردگی را جزء اختلالات روانی شمرده اند که عمدتا عواطف و خلقیات  شخص را تحت تاثیر قرار می دهد. برای همین است که این بیماری را تحت اختلالات خلقی (Affective disorders) هم می شناسند.

طبق آماری که انجمن روانپزشکان آمریکا ( DSM5- 2013) انتشار داده است ، در کشور آمریکا حدود ۲۲٫۵ ملیون نفرازافراد بالای ۱۸ سال ، از این اختلالات عاطفی رنج می برند که حدود  ۱۶ میلیون آنها مبتلا به افسردگی هستند. سازمان ملی بهداشت ایالات متحده آمریکا، در آمار منتشره خود در سال ۲۰۰۸ میلادی، اعلام داشته است که افسردگی سومین عامل مرگ و میر دربین افراد  ۱۵ تا ۲۴ ساله آمریکایی است.

افسردگی در ایران: درایران یک بررسی سراسری همه جانبه و سراسری در مورد شیوع افسردگی در بین سالهای ۱۳۵۷ تا ۱۳۷۹  صورت گرفته که نتیجه این بر ررسی در فصلنامه پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی چاپ شده است. این بررسی  نشان می دهد که دراین فاصله ، فقط ۴۴ مقاله فارسی و ۱۲ مقال انگلیسی، در مورد شیوع افسردگی و اختلالت روانی در جمعیت عمومی ایران به چاپ رسیده اند که فقط ۲۱ مقاله وتحقیق در مورد شیوع افسردگی بوده اند و از بین این ۲۱ مقاله ۱۹ مقاله در بین جمعیت شهری وفقط یک مقاله در مورد جمعیت روستایی و یک مقاله هم در مورد جمعیت عشایری ایران انجام گرفته است. بر اساس این  گزارش ، کل تعداد آزمایش شوندگان درتمام این مطلعات ۱۶۱۶۲ نفر بوده اند که عمدتا از بین دانش آموزان و دانشجویان انتخاب شده اند که نسبت به جمعیت ۷۵ میلیونی و متنوع ایران، نمونه برداری بسیار محدودی است . اما با این وجود می توان به مطالعات موردی چندی اشاره کرد از جمله: مطالعه موردی ترکان و همکاران (۱۳۷۲) در دانشگاه زاهدان، شیوع افسردگی در دانشجویان را۴۷% گزارش کرده اند. در این مطالعه ، هم چنین نشان داده شده است که دانشجویان زیر سن ۲۲ سال  دو برابر بیشتراز دانشجویان سن بالاتر دچار افسردگی می شوند. مطالعه مشابه ای در دانشگاه زنجان (رشیدی و همکاران ۱۳۸۰) در بین دانشجویان دانشکده پرستاری و مامایی انجام گرفته که نشان می دهد که شیوع افسردگی در بین آزمایش شوندگان۴۸٫۶% است.  در مطالعه دیگری در بین دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی در اردبیل (دکتر سهرابی و دکتر صادقیه و همکاران. ۱۳۸۲) نشان داده اند که از جمع ۳۲۴ دانشجویان رشته های مختلف این دانشگاه که توسط تست افسردگی Beck مورد آزمایش قرارگرفته اند، ۵۷% افسردگی  داشته اند و از این عده ۶۴% افسردگی بالینی از خود نشان داده اند . شاید نتوان نتیجه این مطالعات موردی را بر کل جامعه ایران تعمیم داد . اما نتایج حاصله همین تحقیقات محدود نشان می دهد که شیوع افسردگی در بین جوانان ایران به خصوص جوانان زیر ۲۲ سال ، در فاصله بین سال های ۱۳۷۲- ۱۳۸۲ به مدت ده سال ، از ۴۷% به ۵۷% رسیده است  و این افزایش شیوع افسردگی  در ایران، باید خیلی هشداردهنده باشد. این هشدارها از طرف مسئولین انجمن روان پزشکی ایران از جمله دکتر احمد جلیلی و دیگران نیز مطرح شده است و حتی آقای نمکی وزیر بهداشت در دو هفته پیش نیز در سخنرانی اخیر خود ، این هشدار ها را جدی گرفت و گفت میزان افسردگی از  نقطه قرمز گذشته است. (بهمن ماه ۱۳۹۸)- تهران.

 لازم به توضیح است  که بخش بزرگی از این افسردگی ها زود گذر و خفیف هستند  وهمگی ، افسردگی کلینیکی نیستند. زنان۲ تا ۳ بار بیشتر از مردان دچار افسردگی می شوند . حدود ۲۱% از زنان در طول زندگی ممکن است که دچار افسردگی بشوند  ولی تعداد مردانی که به علت افسردگی دست به خود کشی می زنند به مراتب بیشتر از زنان است. حتی نوع اقدام به خود کشی ناشی ازافسردگی هم بین زنان و مردان متفاوت است . مردان از شیوه های خشن تر مثل پرت کردن خود به دریا ویا پایین انداختن خود از پل و یا سلاح کمری استفاده می کنند ولی زنان بیشتر قرص های خواب آور یا شیوه های مشابه را به کار می برند. این تفاوت ها در بیشتر کشورها یی که مورد مطالعه قرار گرفته اند یکسان است. (Kessler et al, 2012)  دلایل چندی در این مورد مطرح شده اند که متکی بر تحقیقات کنترل شده هستند. یکی از این دلایل در مورد نقش هورمون های زنانگی و مردانگی است. که ساخت هورمونی خانم ها و تغییرات هورمون ها در زمان حاملگی و پس از آن وبخصوص در زمان یائسگی علت تغییرات خلقی است.  ودلیل دوم روی تفاوت های نقش های اجتماعی زنان و مردان در جامعه تکیه می کنند، که باعث واکنش های متفاوت  این دو جنس در برابر محرک های محیطی و اجتماعی می شوند. در حقیقت انتظارات اجتماعی و فرهنگی از این دو جنس متفاوت است و لذا مردان و زنان متفاوت واکنش نشان می دهند و متفاوت  هم عمل می کنند (Blehar & Oren, 1997).  این تفاوت ها در کارکرد نیمکره های مغزی هم مشخص شده اند. زنان به شکل کلی، ناکامی های خودشان را بیشتر برون ریزی می کنند و با مسایل بیشترهمگرایی می کنند تا مردان . اما مردان طی هزاران سال یاد گرفته اند تا مشکلات را از پیش پا بردارند و رفتارهای خشن را بکار گیرند . این تفاوت ها هم ریشه فیزیولوژیکی دارند و هم اجتماعی و فرهنگی و هم روانی.

مبتلایان به افسردگی از هر سن و جنس که باشند،  خلقیات مشابهی از خود نشان می دهند. تقریبا در تمام روز به مدت چند هفته، حالت غمگینی، ناشادی و خستگی را از خود نشان می دهند و این خلقیات ، ممکن است ماهها تداوم داشته باشند. عادت های روزانه فرد تغییر چشمگیری می کنند و شخص از بیشتر فعالیت های عادی و روزانه خود پای پس می کشد، از فعالیت های  معمولی شادی آور و لذتبخش کناره می گیرد و دنیا برایش تیره وتار شده و امید به زندگی و کار و تلاش را هیچ و پوچ می انگارد.

نشانه های افسردگی: شاید در یک کلام بتوان این نشانه ها را در کاهش انرژی روزانه خلاصه کرد. شخص افسرده در تمام زمینه های عادی زندگی به کاهش چشمگیرانرژی جسمی و انرژی روانی، خستگی و ناامیدی می رسد. رایج ترین این علایم افسردگی راانجمن روان پزشکان آمریکا درسال ۲۰۱۳ میلادی ، درتازه ترین چاپ کتاب تشخیص آماری بیماری های روانی ( DSM5) به شرح زیر بیان کرده است.

۱. اختلال در خواب – شخص دچار کم خوابی می شود . دیگر مثل سابق نمی تواند به اندازه کافی بخوابدو گاهی هم دچار پر خوابی غیرعادی میشود.

۲. احساس خستگی مداوم- بیمار  روحیه و انرژی برای هیچ کاری از خود نشان نمی دهدو مرتب از خستگی شکایت می کند.احساس بیهودگی و بی ثمر بودن زندگی ، عمومیت دارند.

۳. کاهش در علایق و لذت های طبیعی-  شخص به طور آشکاری از دوستان و مهمانی ها و فعالیت های جمعی کنار می کشد واستفاده از لذت های طبیعی وعادی را از دست می دهد.

۴. تغییر در وزن بدن- وزن بدن تغییر معنی داری پیدا می کند. در بیشتر موارد شخص دچار کاهش وزن می شود و در مواردی هم به علت پایین آمدن فعالیت و سوخت و ساز بدن ، دچار اضافه وزن آشکار می شود.

۵. احساس گناه و پشیمانی- احساس گناه و سرزنش خود ، از نشانه های دیگر افسردگی است. واین نشانه ها به قدری آشکار هستند که نزدیکان و دوستان بیمار ، این تغییرات خلقی/ عاطفی را در همان اوایل افسردگی مشاهده می کنند.

۶. پایین آمدن تمرکز و دقت-  شخص افسرده معمولا دچارعدم تمرکز و دقت می شود .در کارهای روزانه ، تحصیل، شغل و… ، دچار بیحوصلگی، حواس پرتی و کم کاری شده و لذا بازدهی کمتری نشان می دهد . دیر سر کار می رود و زود بیرون می آید و گاهی اصلا سر کار حاضر نمی شود. زود رنجی وحساسیت و کم شدن  استانه تحمل در برابر ناکامی های کوچک در رفتار  آشکار می شوند.

۷. اختلال در روابط بین-فردی-  رفتار شخص در رابطه با دوستان ، اعضای خانواده وهمسر دچار ناهماهنگی و. اختلال می شود . فعالیت جنسی کاهش می یابد و گرایش به سیگار و مشروبات الکلی ، آن هم در تنهایی نمود پیدا می کند.

۸- یکی دیگر از نشانه های افسردگی در کودکان بالای ۶ سال و در بین نوچوانان و جوانان زیر ۲۰ سال ، تغییرات نابهنگام خلقی و نا پایداری خلق وخو ( tempers) هست که گاهی با عصبانیت های گاهگاهی کلامی و فیزیکی  غیر قابل کنترل به شکل rage بروز می کنند و ۳ تا ۴ بار در هفته اتفاق می افتند که با سن کودک و یا نوچوان همخوانی ندارند . در این گونه کودکان و نوجوانان علایم بر آشفتگی و ناراحتی دایمی در طول روز مشاهده می شود و بزرگسالان و معلمان را گوش بزنگ می کنند و هر آن انتظار انفجار خشم و عصبانیت غیر قابل کنترل را می کشند. این نشانه ها علایم کلینیکی روشنی هستند تا کودک ویا نوجوان را به مراکز بهداشت روانی ارجاع دهند.

۹- فکر کردن به خود کشی-  شخص افسرده ، گاهگاهی به خود کشی فکر می کند این احساس راحت شدن از زندگی ، مشغولیات ذهنی او می شود و ممکن است برای این افکار خود برنامه ریزی هم بکند . نامه بنویسد و یا فیلم تهیه کند . و گاهی با یک تلنگر نقشه خود را هم عملی میکند. والدین و معلمان لازم است که این نشانه ها را جدی بگیرند و در صدد مشاوره ودرمان بر آیند.

اگر بخواهیم تمام این نشانه ها را یک کاسه کرده و تصویری کوتاه وروشن از یک بیمار افسرده بدهیم ، باید بگوییم که شخص افسرده یک فرد  Dysfunctional است . یعنی شخصی است که از انجام مسئولیت های فردی و اجتماعی معمول خود ناتوان  شده است و محتوای فکری و احساسی او از درمانذگی و بی پناهی حکایت دارند.

تشخیص افسردگی: معمولا روانپزشک مسئوول  اصلی تشخیص و درمان اختلالات روانی است. اوست که با تخصص و تجربیات کلینیکی خود این نشانه ها را جمع بندی می کند . مصاحبه می کند. ارزشیابی روانی می کند. تشخیص افتراقی می کند و اگر لازم باشد با روان شناس بالینی- مددکار اجتماعی – اعضای خانواده و حتی معلمین مشاوره می کند. تاریخچه خانوادگی را بر رسی می کند و سر انجام بیماری را تشخیص می دهد.

روان شناسان بالینی که در زمینه بیماری های روانی تجربیات حرفه ای و علمی اندوخته اند می توانند در تشخیص افسردگی ایفای نقش کنند اما نمی توانند نسخه بنویسند و یا دارو تجویز کنند . نوشتن نسخه پزشکی و تجویز دارو به عهده روان پزشک است. در ۳۰ سال گذشته در ایالات متحده آمریکا، یک نگرش جدید تر در مورد تشخیص، برنامه ریزی و درمان بیماری های روانی به وچود آمده است که یک تیم حرفه ای شامل روان پزشک، روان شناس و مددکار اجتماعی، روان درمانگر و پرستاران روانپزشکی ، به درمان وکنترل اختلالت روانی و رفتاری می پردازند که زیر چتر وزارت بهداشت ودرمان فعالیت می کنند.

ازبین  ۵۰ ایالات آمریکا ، فقط دو ایا لت هستند که به روان شناس بالینی اجازه نوشتن نسخه و تجویز دارو داده اند آن هم به شرطی که دوره های دارو شناسی و دارو درمانی را طی کرده و تجربیات حرفه ای و کلینکی لازم را به دست آورده باشند. این دو ایا لت یکی ایالت آریزونا ست و دیگری ایالت نیو مکزیکو.

انواع افسردگی ها: افسردگی ها انواع مختلف دارند. بعضی از افسردگی ها درون زاد هستند و برخی برون زاد. در افسردگی های درون زاد ، زمینه های ژنتیکی و خانوادگی و سوابق قبلی نقش عمده دارند. این عوامل را در اصطلاح روان پزشکی predisposition factors می گویند. یعنی عوامل مستعد کننده بیماری که شخص را آسیب پذیر (vulnerable) و شکننده می کنند.  این نوع افسردگی ها تمام تلاش روان پزشک و روان درمانگر در جهت توانمند کردن بیمار در حهت کنترل احساسات و رفتار  آنها ست  تا بیمار بتواند به زندگی عادی باز گشته و با واقعیت ها کنار بیاید .

افسردگی های برون زاد ریشه در عوامل محیطی ، اجتماعی ، یادگیری ، خانوادگی و استرس های شغلی دارند که اگر آن عوامل برطرف شوند افسردگی هم برطرف خواهد شد . یادگیری ها، مشکلات اجتماعی ، استرس ها ، شکست های پیاپی، تجربیات منفی و اندوهبار زندگی (trauma)   می توانند عوامل افسردگی باشند لذا این عوامل، را ثانویه می شناسند که در بروز افسردگی نقش دارند . به همین دلیل این عوامل را در حرفه روان پزشکی precipitating factors نام نهاده اند یعنی عوامل(situational )  که در بروز دهنده بیماریها هستند.

حوادث چند ماهه اخیر در ایران ، زمینه ساز  فرا گیر شدن افسردگی برون زاد و پر خاشگری فراگیر

حوادث آبان ماه و دیماه در ایران ، فاجعه سرنگون کردن هواپیمای اکرایینی با موشک های سپاه و نگرانی و وحشت از ویروس کرونا ، همگی وقایع و استرس های روانی و اجتماعی بزرگی هستند که پشت سر هم در فاصله ای کوتاه به وقوع پیوسته اند و تمامی آحاد جامعه را به نگرانی از آینده و احساس از دست دادن تسلط و تعادل در زندگی روزمره کشانده است و می تواند مقاومت یک شخص عادی را در هم بشکند و شخص را دچار احساس بی پناهی ودرماندگی بکند . کودکان و سالمندان  بیشتر از دیگر گروههای سنی آسیب پذیرترند و به مراقبت های بیشتری نیاز دارند . این استرس های پی در پی ، خمیر مایه یک افسردگی و خشم فرا گیر را رقم خواهد زد.

افسردگی می تواند خفیف باشد که در این حالت شخص قادر به انجام امور روزمره است و با کمی مشاوره وتغییر در شیوه زندگی، شخص زندگی عادی را از سر می گیرد و جای نگرانی نیست. اما اگر چاره جویی ودرمان نشود به مرحله عمیق تر فرا می روید که ممکن است ماه ها زندگی شخص را از حالت عادی خارج کرده و بازدهی اورا مختل کند . اما افسردگی کلینیکی زمانی است که شدت افسردگی (intensity ) و زمان افسردگی (longevity ) افزایش پیدا می کند و شخص حداقل ۴ یا ۵ نشانه افسردگی را برای حداقل یک  یا دو ماه از خود نشان می دهد و در عمل از زندگی روزانه کنارمی کشد.

یک نوع از افسردگی هم هست که به ان افسردگی مزمن  یاpersistent depression می گویند که به ان chronic depression  هم می گویند که ادامه دار است و ممکن است شخص را تا دوسال در خانه زمینگیر کند.

کودکان و سالخوردگان هم دچار افسردگی می شوند که نشانه ها ، قدری متفاوت هستند. قبل از ۶ سالگی ، تشخیص افسردگی برای کودکان انجام نمی گیرد چون مغز و لاجرم احساسات و رفتار کودک هنوز شکل نگرفته است.  شیوع افسردگی در مردان سالخورده که همسران خود را از دست داده اند چشمگیر تر است . لذا این سالخوردگان بهداشت روانی خاص خود را طلب می کنند.

گاهی از افسردگی های فصلی هم سخن به میان می آید که ّبه آنها افسردگی های دوره ای هم می گویند . افسردگی هایی که در فصل زمستان می آیند و در بهار و تابستان می روند . این افسردگی ها در رابطه است به میزان نور خورشید و تاثیر آن بر کار کرد مغز انسان . شاید به همین دلیل است که در مناطق سردسیر مثل سوئد وانگلیس میزان افسردگی فصلی بیشتراز مناطق گرم مثل ایالت  فلوریدا است.

درمان:متناسب با نوع افسردگی نوع درمان هم متفاوت می شود. بهترین و موثرترین درمان، پیشگیری است . نشانه های افسردگی آشکار هستند . اعضای خانواده، دوستان و همکاران و معلمان اولین کسانی هستند که این تغییرات خلقی و عاطفی را مشاهده می کنند . باید این نشانه ها را جدی گرفت و شخص را تشویق کرد تا به مشاور یا روان درمانگر مراجعه کند . به بیمار باید کمک کرد تا با پدیده افسردگی مثل بیماری سرما خوردگی برخورد کند نه یک پدیده ترسناک و یا شرم آگین.

در بیشتر شهرها تلفن های ۲۴ ساعته و مجانی در دسترس است تا از تیم بهداشت روانی کمک و راهنمایی گرفته شود . در تمام آمریکا تلفن سراسری( ۸۲۵۵-۲۷۳-۸۰۰-۱) شبانه روز در دسترس مراجعه کنندگان است تادر موقع لزوم از متخصصین، مشاوره  وکمک دریافت شود. البته این اطلاعات در پرونده خصوصی ثبت می شود و دیگران به آن دسترسی نخواهند داشت. اگر بیماری از کنترل خارج شده و شخص زمینگیر شود، باید به روان پزشک مراجعه گردد. روان پزشکان عمدتا از داروهای ضد افسردگی استفاده می کنند تا تعادل مواد شیمیایی مغز  (neurotransmitters) رابرقرار کنند تا زندگی عادی و متعادل را به شخص بازگردانند. بعضی از بیماران افسرده به این داروهای ضد افسردگی خوب پاسخ می دهند ولی بعضی از بیماران به روان درمانی و رفتاردرمانی های شناختی CBT)  )  بهتر واکنش نشان می دهند و برخی ازبیماران احتیاج دارند تا هم ازدارو درمانی وهم از روان درمانی، دریک زمان استفاده کنند که در این موارد روان پزشک ، روان شناس و روان درمانگر به صورت تیمی دردرمان بیمار نقش آفرینی می کنند.

اگر پروسه درمان طولانی شود ، روان پزشک با آزمایش ها و تست های روان شناسی بیشتر، داروهای متفاوتی را تجویز می کند زیرا نورون های مغزی نسبت به بعضی از داروها بی تفاوت می شوند و و یا خود این نورون ها تغییر می یابند و لذا داروهای سابق بازدهی و سودمندی و درمانگری خود را از دست می دهند. بنا براین سیستم درمانی هم تغییرمی یابند. گاهی اوقات بیماری افسردگی چنان پیشرفته می شود که شخص افسرده دچار هذیان و توهمات مرضی شده سلامت خود و دیگران را در خطر قرار می دهد یا شخص اقدام نا موفق به خودکشی می کند که در این حالت بیمار باید در بیمارستان بستری شده و تحت مراقبت های ویژه قرار گیرد . در صورتی که بیمار از رفتن به بیمارستان امتناع کرده و زندگی را بر خود و نزدیکان خطرناک کند ، پلیس محلی می تواند به کمک بیاید و بیمار را به بیمارستان یا مرکز روانی منتقل کند. مدت زمان برای انتقل بیمار توسط پلیس در ایالت مریلند ، ۳۰ دقیقه است.

جمع بندی:زندگی پیچیده امروز، مهارت و سازگاری ویژه ای از ما طلب می کند. عده ای  آموخته اند که چگونه با فشارها و استرس های روزانه کنار بیایند و با تطابق موثر بر تنش ها، اضطراب ها، تضاد ها و افسردگی ها چیره شوند و آنها را مهار کنند . هر گاه فشار  های  روانی روزانه،  از حد متعارفی بیشتر شوند ممکن است باعث واکنش افسردگی شوند. گاهی، پدر یا مادر افسرده، فرزندان افسرده بار می آورند.                                                                                                                             عده ای به دلایل ژنتیکی و یا زمینه های تربیتی و آسیب پذیری های روانی قادر به سازگاری موثر با استرس ها  وتغییرات زندگی نیستند و باید قبول کنند که به کمک های حرفه ای نیازمندند . افسردگی یک مسئله روانی و اجتماعی فراگیر است. فرد، خانواده، مدرسه، اجتماع، وسایل ارتباط جمعی و از همه بیشتر مسئولین دولتی در پیشگیری، شناخت ودرمان افسردگی نقش اساسی دارند. سیستم بهداشت روانی هر کشور مسئول اصلی  پیشگیری، کنترل ودرمان افسردگی است. شهروندان هر کشور با آموزش و آگاهی خود می توانند در توسعه بهداشت روانی نقش به سزایی داشته باشند. از افسردگی نباید ترسید. باید نشانه ها را دریافت و به موقع آن را درمان کرد.

منابع:

۱٫Hyman& Cohen,2013; National Institute  of Mental Health, 2008

۲٫ American Psychiatric Association.(DSM5);2013

۳٫ Saundra K. Ciccarelli & Noland White, 2013; psychology 4th ed.

۴٫ ترکان علی. افسردگی در دانشجویان رشته پزشکی  دانشگاه علوم پزشکی زاهدان. پایان نامه دکترای عمومی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ، ۱۳۷۲

۵٫ رشیدی فریبا. بررسی میزان افسردگی دانشجویان دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی زنجان ، مجله دانشگاه علوم پزشکی زنجان، ۱۳۸۰ شماره ۳۶ .

۶٫ سهرابی بهرام و صادقیه سعید و همکاران. بررسی شیوع افسردگی در بین دانشجویان علوم پزشکی اردبیل. مجله  علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اردبیل، ۱۳۸۲

۷٫جلیلی احمد. رئیس منتخب انجمن علمی روان پزشکان ایران. مصاحبه با سایت فرا رو ، یکشنبه ۴ اسفند۱۳۹۲ .

۸٫منتظری علی و همکاران.مطالعه ملی بیماری ها و آسیب ها در ایران.فصلنامه پویش،۱۳۹۲  سال دوازدهم(۵۶۷-۵۹۴).

اشکبوس طالبی بهمن بیگلو- مریلند اردیبهشت ۱۳۹۳ – باز بینی در اسفند ۱۳۹۸

لیسانس روان شناسی و تعلیم وتربیت  از دانشگاه اصفهان، فوق لیسانس روان شناسی از دانشگاه  پهلوی (شیراز)، فوق لیسانس در آموزش و پرورش کودکان استثنایی از آمریکا، دارنده ی گواهینامه پیشرفته حرفه ای در  تدریس ، تشخیص و درمان کودکان نابهنجار در مدارس ایالت مریلند، مدرس روان شناسی در دانشکده های  بالتیمورو کلمبیا درایالت  مریلند

برچسب ها :

ناموجود