کد مطلب : 1399
تاریخ انتشار : جمعه 17 نوامبر 2017 - 20:22
- بازدید

بیشتر صیادان بندرترکمن درآمدی از دریا ندارند

بیشتر صیادان بندرترکمن درآمدی از دریا ندارند
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان ترکمن به نقل از ایلنا، امان توماچ، یکی از صیادان بندر ترکمن است که بعد از گذشت ۳۲ سال بازنشسته‌ شده است. او در مورد روند بازنشستگی خود می‌گوید: باتوجه به اینکه ما تنها نیمی از سال به شغل صیادی مشغول هستیم؛ مجبور شدم با رانندگی نیمه دیگر سال را تحت پوشش بیمه قرار بگیرم تا بعد از گذشت ۳۲ سال بازنشسته شوم.؛

بسیاری از صیادان بندرترکمن با توجه به گذشت نزدیک به دو ماه از شروع فصل صید هنوز نتوانسته‌اند درآمدی از این راه کسب کنند و به همین دلیل از وضعیت معیشتی مناسبی برخوردار نیستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان ترکمن به نقل از ایلنا، امان توماچ، یکی از صیادان بندر ترکمن است که بعد از گذشت ۳۲ سال بازنشسته‌ شده است. او در مورد روند بازنشستگی خود می‌گوید: باتوجه به اینکه ما تنها نیمی از سال به شغل صیادی مشغول هستیم؛ مجبور شدم با رانندگی نیمه دیگر سال را تحت پوشش بیمه قرار بگیرم تا بعد از گذشت ۳۲ سال بازنشسته شوم.

او ادامه می‌دهد: صیادان ساعات زیادی از روز را برای ماهیگیری در داخل آب می‌گذرانند و به مرور زمان قوای بدنی خود را از دست می‌دهند. در واقع اگر کسی این کار را نکند هیچکس نمی‌تواند بعد از گذشتن سی سال به درجه بازنشستگی برسد.

صیادان شمال کشور به دلیل اینکه نیمی از سال اجازه صید از دریا را دارند نمی‌توانند با وجود سختی کار در به صورت مرسوم به سن قانونی بازنشستگی برسند و برای تکمیل خدمت خود مجبورند به مشاغل دیگر روی بیاورند. بسیاری از صیادان شمال کشور در سن بالای شصت سال همچنان ماهیگیری می‌کنند.

توماچ در مورد تعداد پره‌های فعال و تعداد صیادان بندر ترکمن می‌گوید: در مجموع بندر ترکمن بیش از ۱۴۰۰ صیاد دارد که در قالب ۲۱ شرکت تعاونی در فصل صید به دریا می‌زنند.

این صیاد بازنشسته در مورد وضعیت صیادان بندر ترکمن اضافه می‌کند: وضعیت درآمدی صیادان بندر ترکمن قابل بازگویی نیست زیرا نزدیک به دو ماه از شروع فصل جدید صید می‌گذرد و بسیاری از پره‌ها هنوز نتوانسته‌اند درآمدی کسب کنند و برخی از آنها که موفق شدند درآمدشان به ۴۰۰ هزار تومان هم نمی‌رسد.

وی در پایان به دیگر مشکلات صیادان بندرترکمن ادامه می‌دهد: عدم تفکیک صیادان مجاز و غیر مجاز یکی از مشکلات عمده صیادان بندرترکمن محسوب می‌شود. بسیاری به دلیل بیکاری راهی جز دریا ندارند و این موضوع باعث کاهش ذخایر آبزیان و رکورد شغل صیادی شده است.

برچسب ها :

ناموجود