کد مطلب : 847
تاریخ انتشار : شنبه 30 سپتامبر 2017 - 14:03
- بازدید

کاتالونیا در آستانه ی همه پرسی استقلال از اسپانیا

کاتالونیا در آستانه ی همه پرسی استقلال از اسپانیا
در آستانه برگزاری همه‌پرسی در کاتالونیا، دهها تراکتور برای محافظت از حوزه‌های رای‌گیری به بارسلون آمدند. دولت اسپانیا تلاش های خود برای جلوگیری از این همه پرسی را تشدید کرده است ... ؛

img_46098در آستانه برگزاری همه‌پرسی در کاتالونیا، دهها تراکتور برای محافظت از حوزه‌های رای‌گیری به بارسلون آمدند. از آنها خواسته شده در برابر حوزه‌ها مستقر شوند و در صورت تلاش نیروهای دولت اسپانیا برای توقف همه‌پرسی، مانع از مسدود شدن در ورودی حوزه شوند یا تا جای ممکن برای نیروهای دولتی سد معبر ایجاد کنند.

به گزارش بی بی سی بخش کاتالونیا اسپانیا که بارسلون مرکز آن است خود را برای برگزاری همه پرسی استقلال در روز یکشنبه آماده می‌کند. دولت مرکزی که در شهر مادرید مستقر است این همه‌‍پرسی را غیرقانونی خوانده و تلاش می‌کند مانع از برگزاری آن شود اما دولت محلی با حمایت اکثریت شهرداران و بخش کثیری از مردم این منطقه، تاکید کرده این همه پرسی را تحت هر شرایطی برگزار خواهد کرد.
روز جمعه (۲۹ سپتامبر – هفتم مهر) با ورود صف تراکتورها که در مرکز بارسلون رژه می‌رفتند با کف و هورای حاضران و عابران روبرو شدند.
همزمان مقام‌های کاتالونیا در کمتر از ۴۸ ساعت مانده به همه‌پرسی، از صندوق‌های رای رونمایی کردند. دولت مرکزی هفته ها به ماموران پلیس دستور داده بود برای جمع آوری صندوق های رای اقدام کنند اما آنها بارها اعلام کرده بودند از محل نگهداری یا “اختفاء” این صندوق‌های خبر ندارند.
روز جمعه کارلس پوجدمونت، رئیس دولت محلی کاتالونیا اعلام کرد با وجود فشارهای دولت مرکزی اسپانیا، دو هزار مرکز رای‌گیری آماده برگزاری همه‌پرسی استقلال کاتالونیا از اسپانیا هستند.
آقای پوجدمونت به رویترز گفته است: “دولت کاتالونیا برای مواجهه با تمام موانعی که دولت اسپانیا در راه این همه‌پرسی ایجاد کرد آماده بوده است، از جمله استفاده نامتناسب و خشن آنها از نیروهای پلیس.”
او گفت تعرفه‌های رای و صندوق‌های همه‌پرسی در بیش از دو هزار مرکز رای‌‍گیری آماده شده است تا مردم بتوانند رای بدهند و نظر خود را بیان کنند.
دولت مرکزی اسپانیا برگزاری همه‌پرسی استقلال کاتالونیا را غیرقانونی اعلام کرده و با اعزام هزاران پلیس و بازداشت مقام‌های محلی، به دنبال ممانعت از برگزاری همه‌پرسی است.

تلاش دولت اسپانیا برای جلوگیری از همه پرسی کاتالونیا
ایرنا از مادرید گزارش داده است دولت اسپانیا در ادامه اقدامات خود برای جلوگیری از همه پرسی‌ استقلال طلبانه یکم اکتبر (۹ مهر ) ایالت کاتالونیا در شمال شرق کشور، تدابیر جدیدی را بر عهده نیروهای انتظامی خارجی‌ و ملی‌ گذاشته است.
بنابر این گزارش، با نزدیک شدن روز همه پرسی‌، اسپانیا از کشورهای اروپایی درخواست کرد تا که مانع از ورود «افراطی ها» به کاتالونیا شوند. دولت اسپانیا نگرانی خود را به جهت احتمال ورود فعالان افراطی به کاتالونیا به مقامات چند کشور اروپایی اعلام کرده است. اسپانیا از این که با ورود این افراد به کاتالونیا در جریان همه پرسی‌ روز اول اکتبر درگیری بوجود بیاید، ابراز نگرانی کرده است.
پاسخ مقامات اروپا به این درخواست فوری بوده و بلافاصله جهت جستجو و تشخیص هویت افرادی که از کشور آن ها خارج می شوند و آگاهی این امر که آیا متعلق به جنبش های ضد سیستم، آنارشیست و چپ های رادیکال هستند یا خیر، اقدام کرده اند.
دولت اسپانیا با تمام قوا در حال مبارزه برای جلوگیری از هرگونه اخلال در نظم عمومی در خیابان های کاتالونیا در روز اول اکتبر می باشد.
در چنین شرایطی ، «ایگناسیو زویدو» وزیر کشور اسپانیا اطمینان داد که حضور گسترده نیروهای پلیس و گارد ملی در کاتالونیا که بیشتر از تعداد آنان در وضعیت عادی است تا زمانی که لازم باشد، ادامه خواهد یافت.
وزیر کشور همچنین افزود که اعزام واحد های پلیس و گارد ملی به کاتالونیا کمک به نیروهای انتظامی این ایالت در برقراری نظم و قانون است.
اقدام دیگر دولت، در زمینه مسائل قضایی است. دیوان عالی کاتالونیا وارد عمل شده و کنترل روز اول اکتبر را به عهده گرفته است.
قاضی «مرسدس آرماس» که پرونده شکایت ها علیه دولت کاتالونیا را پیگیری می کند، روز گذشته رای حاوی دستور خطاب به نیروهای پلیس برای جلوگیری از استفاده از ساختمان های دولتی به عنوان محل اخذ رای، اجتناب از بازگشایی آن ها و توقیف کلیه کالای مورد مصرف با هدف همه پرسی‌ و توقف حرکت زیر ساخت لجستیک را صادر کرد.
قاضی در متن این رای آورده است که مقامات دولت ایالتی کاتالونیا آشکارا از دستورات دادگاه قانون اساسی تخطی کرده اند. این دستور در واقع در ادامه رای دادستانی برای اجتناب از برگزاری همه پرسی‌ صادر شده است.
در این مورد، «جوسپ لوییس تراپرو» رییس نیروهای انتظامی کاتالونیا اعلام کرد که نیروهای تحت فرمان او دستور قضایی برای بستن مراکز اخذ رای همه پرسی‌ غیر قانونی اول اکتبر را اجرا خواهند کرد اما برای اجرای دستور، موقعیت را در هر شرایط خواهند سنجید.
شرط قرار داده شده توسط رییس نیروهای انتظامی کاتالونیا می تواند منجر به عدم بسته شدن برخی مراکز اخذ رای شود. نماینده وزارت کشور در کاتالونیا نیز در این رابطه گفته است که نمی توان همه مراکز اخذ رای را بست.
این در حالی‌ است که حزب حاکم مردمی اسپانیا طی درخواستی در واکنش به افزایش احتمال اعلام یکجانبه استقلال توسط پارلمان ایالت کاتالونیا پس از همه پرسی‌، از احزاب سیاسی مخالف خواست تا یکپارچگی خود را در مبارزه با استقلال طلبی ادامه دهند.
«ثریا سائنز ده سانتاماریا» معاون رییس دولت اسپانیا در جلسه روز گذشته کنگره نمایندگان اسپانیا از حزب سوسیالیست و شهروندان خواست که اتحاد خود را با دولت جهت مقابله با چالش استقلال طلبی پس از اول اکتبر حفظ کنند.
دولت اسپانیا از اختیارات قانونی لازم برای وادار کردن دولت کاتالونیا به انجام مفاد قانون اساسی برخوردار است، اما برای عملی ساختن این راهکارهای قانونی، نیاز به رای اکثریت در پارلمان خواهد داشت و به همین دلیل حمایت احزاب متحد با او در این زمینه نقشی کلیدی در رویدادهای پس از اول اکتبر خواهد داشت.
بنا براین گزارش، همه پرسی استقلال کاتالونیا توسط دولت این ایالت ۷ میلیون و ۵۲٣ هزار نفری شمال شرق اسپانیا در خصوص استقلال کاتالونیا و جدایی آنها از اسپانیا برای اول اکتبر ۲۰۱۷ مقرر شده ‌است. فراخوان همه پرسی در ژوئیه ۲۰۱۷ اعلام و در ۶ سپتامبر ۲۰۱۷ تأیید شد.
حامیان همه پرسی خواهان الزام‌آور بودن آنند، با این که چنین همه پرسی در چارچوب قانون اساسی غیرقانونی است. دادگاه قانون اساسی اسپانیا در ۷ سپتامبر فوراً این همه پرسی را معلق کرد و حکومت کاتالونیا اعلام کرد حکم دادگاه برای کاتالونیا معتبر نبوده و رویه برای جمع‌آوری حمایت ۷۵۰ از ۹۴٨ شهرداری کاتالونیااز جمله بارسلون ادامه می‌یابد.

اخبار روز

برچسب ها :

ناموجود