کد مطلب : 5200
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۶
- بازدید

بی‌بی‌سی، شبکه‌های اجتماعی؛

واکنش‌های جهانی به اعدام محسن شکاری

واکنش‌های جهانی به اعدام محسن شکاری
گوهر عشقی،‌ مادر ستار بهشتی: «تو نماد مظلومیت مردم ایران هستی! تو آشکار کننده جنایت عریان جمهوری اسلامی علیه انسانیت هستی! سوز جگر مادرت را حس می‌کنم اما، تو و جوانانی مثل تو از جان خود گذشتند اما از ایرانه نه! هیچ وقت نام تو از تاریخ ایران محو نخواهد شد.»؛

نام محسن شکاری با بیش از ۱.۵ میلیون توییت ترند شد.

همزمان با ادامه اعتراضات اخیر، قوه قضائیه ایران از اجرای حکم اعدام محسن شکاری،‌ از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر خبر داد. این اولین حکم اعدام در رابطه با اعتراضات اخیر در ایران است که اجرا شده است.

قوه قضائیه ایران اعلام کرد که با رد فرجام خواهی و تایید دیوان عالی کشور،‌ حکم اعدام محسن شکاری، ۲۳ ساله، فرزند مسعود که ۲۹ آبان ماه و در رابطه با اتهام محاربه صادر شده بود،‌ صبح امروز،‌ پنجشنبه ۱۷‌آذرماه اجرا شد.
قوه قضائیه ایران می‌گوید که محسن شکاری «سوم مهر ماه در منطقه ستارخان تهران ضمن بستن خیابان با در دست داشتن «قمه» مردم را تهدید به هم‌صدایی و همراهی با خود می‌کرد.»
او همچنین با این اتهام رو به رو شده بود که یک بسیجی را با ضربات قمه «مجروح کرده است.»
اولین جلسه دادگاه محسن شکاری ۱۰ آبان ماه برگزار شده بود. اعدام محسن شکاری درحالی صورت گرفته که تنها ۷۵ روز از بازداشت او سپری شده بود و درجریان دادرسی و محاکمه به وکیل اختیاری دسترسی نداشت.
اجرای حکم اعدام این معترض در حالی است که فعالان حقوق بشر و کارشناسان سازمان ملل از جمله جاوید رحمان پیشتر نسبت به اجرای حکم اعدام برای معترضان هشدار داده و ابراز نگرانی کرده بودند.
همزمان با انتشار خبر اعدام محسن شکاری، برخی از کانال‌های وابسته به سپاه پاسداران، ویدئویی از «اعترافات» او را منتشر کردند.
اخذ اعتراف اجباری از افراد در ایران و استفاده از آن در دادگاه‌ها علیه متهمان در سیستم قضایی ایران سابقه دارد.
«اعترافات» محسن شکاری در دو زمان مختلف ضبط شده‌اند. و در یکی از این مصاحبه‌های تلویزیونی، صورت آقای شکاری زخمی است.
محسن شکاری در کافه‌ای در هفت‌حوض تهران کار می‌کرد. خانواده‌اش هنوز منتظر نتیجه‌ی فرجام‌خواهی حکم او بودند که امروز خبر اعدام فرزندشان را بهشان دادند. به خانواده‌ی محسن گفته بودند اگر اطلاع‌رسانی نکنید او به زودی آزاد می‌شود.
خبر اعدام اولین معترض در رابطه با اعتراضات اخیر در ایران در حالی منتشر شده که طی سه روز گذشته اعتصاب و اعتراضات سراسری در ایران ادامه داشته و دیشب در برخی از شهرها از جمله اردکان یزد و تهران تجمعات گسترده تری گزارش شده است.

نام محسن شکاری در توییتر با بیش از ۱.۵ میلیون توییت، ترند شد
پس از انتشار خبر اعدام آقای شکاری، هشتگ «محسن شکاری» در عرض چند ساعت از یک میلیون توییت گذشت. تا ساعت ۱۷ به وقت اروپای مرکزی هشتگ #محسن_شکاری بیش از ۱.۵ میلیون بار تکرار شده است.

* ابراز «خشم» بریتانیا
جیمز کلورلی،‌ وزیر خارجه بریتانیا خبر اعدام اولین معترض اعتراضات اخیر در ایران را «غم انگیز» خواند و گفت که به شدت از شنیدن این خبر «خشمگین» است.
او در توییتی نوشت: «از خبر غم انگیز اولین اعدام یک معترض در ایران خشمگین هستم. جهان نمی‌تواند بر خشونت نفرت انگیزی که رژیم ایران علیه مردم خودش به کار می‌برد،‌ چشم ببندد.»
آقای کلورلی تاکید کرد که «بریتانیا با مجازات اعدام تحت هر شرایطی مخالف است.»

آنالنا بربوک: تهدید به اعدام سد راه آزادیخواهی مردم ایران نخواهد شد
آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان در واکنش به اعدام محسن شکاری گفت اقدامات ضد حقوق بشری رژیم جمهوری اسلامی حد و مرز ندارد. بربوک ساعاتی بعد از انتشار خبر اعدام این جوان معترض ایرانی در توئیتر نوشت :«برای محسن شکاری در یک روند غیرمنصفانه و سریع حکم صادر شده و اعدام شده است، به دلیل اینکه دیدگاهش با جمهوری اسلامی مغایرت داشته است. لکن تهدید به اعدام، عزم مردم ایران برای آزادیخواهی را خفه نخواهد کرد.»

* عفو بین الملل: اعدام محسن شکاری «غیرانسانی بودن سیستم به اصطلاح قضایی ایران» را آشکار می‌‎کند
عفو بین‌الملل هم روند محاکمه و اعدام محسن شکاری و اجرای حکم اعدام او را در کمتر از سه هفته پس از محکومیت او در یک دادگاه ساختگی به شدت ناعادلانه، «وحشتناک» توصیف کرد.
عفو بین‌الملل می‌گوید که اعدام محسن شکاری،‌ غیرانسانی بودن سیستم به اصطلاح قضایی ایران را آشکار می‌کند زیرا ده‌ها نفر دیگر هم با همین سرنوشت رو به رو هستند.»
سازمان عفو بین‌الملل از جامعه جهانی خواست تا فورا از مقامات ایران بخواهند که اجرای تمام اعدام‌هایی که در برنامه‌اش دارد،‌ فورا متوقف کند.
این سازمان مدافع حقوق بشر میگوید که حکومت ایران باید از اینکه در تلاش مذبوحانه خود برای پایان دادن به قیام مردمی از مجازات اعدام به عنوان ابزار سرکوب معترضان استفاده کند،‌ دست بردارد.
عفو بین‌الملل دیروز در یک «درخواست اقدام فوری» این خواسته را از مقامات ایران مطرح کرده بود تا تمامی محکومیت‌ها و احکام اعدامی که در رابطه با اعتراضات اخیر صادر شده،‌ لغو شود.

* اتریش اعدام محسن شکاری را «غیرانسانی» خواند و آن را به شدت محکوم کرد
دولت اتریش از اولین کشورهایی بود که به اعدام این معترض در ایران واکنش نشان داد.
وزارت خارجه اتریش در توییتی اعدام محسن شکاری را اقدامی «نامتناسب و غیرانسانی» خواند و به شدت آن را محکوم کرد.
در توییت وزارت خارجه اتریش آمده: «ما اعدام امروز محسن شکاری را نامتناسب و غیرانسانی میدانیم و به شدت آن را محکوم می‌کنیم. اتریش مخالفت صریح خود را با مجازات اعدام تکرار میکند و از دولت ایران می‌خواهیم که اجرای همه احکام اعدام دیگری که در رابطه با اعتراضات اخیر صادر شده را متوقف کند.»

* هشدار سازمان حقوق بشر ایران نسبت به احتمال اعدام‌ گسترده معترضان
سازمان حقوق بشر ایران در اطلاعیه‌ای اعدام محسن شکاری را محکوم کرد و خواهان اقدام فوری جامعه جهانی برای توقف اعدام معترضان شد.
محمود امیری‌مقدم، مدیر این سازمان حقوق بشری گفت: «اعدام محسن شکاری پس از محاکمه‌ای شتابزده، ناعادلانه و بدون در اختیار داشتن وکیل صورت گرفته است».
آقای امیری‌مقدم افزود: «جامعه جهانی باید فورا و قویا در قبال این اعدام واکنش نشان دهد. این جنایت باید چنان تبعاتی برای حکومت داشته باشد که از اعدام‌های بیشتر پیشگیری کند. اگر اعدام محسن شکاری پیامدهای جدی برای حکومت نداشته باشد، با اعدام‌های گسترده معترضان روبه‌رو خواهیم بود.»

 

 

 

ترانه علیدوستی: منتظر عواقب این خونخواری باشید
ترانه علیدوستی، ستاره سینما، روز پنجشنبه در واکنش به اعدام #محسن_شکاری در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «حالا بنشینید و منتظر عواقب این خونخواری باشید». علیدوستی در متنی به انگلیسی افزوده است: «هر سازمان بین‌المللی که شاهد این خونریزی است و اقدامی نمی‌کند، مایه ننگ بشریت است»

حسین رونقی: ما چشم بر اعدام‌ها نمی‌بندیم
حسین رونقی، کنشگر مدنی در توییتر نوشت: این زخم‌ها که بر تن هر یک از ما می‌زنید، دردش را تمام ایران حس می‌کند، خشمش تمام مردم ایران را فرا میگیرد. ما چشم بر اعدام‌ها نمی‌بندیم، اعدام هر معترض عواقب جدی برایتان خواهد داشت؛ ستاندن جان یک انسان ستاندن جان همه ماست! می‌توانید به اندازه همه ما چوبه دار برپا کنید؟

* مادر ستار بهشتی محسن شکاری را «نماد مظلومیت مردم ایران» خواند
گوهر عشقی،‌ مادر ستار بهشتی،‌ وبلاگ‌نویسی که در زندان جمهوری اسلامی کشته شد در پیامی توییتری محسن شکاری را پسرش خطاب کرد و نوشت که به او «افتخار» می‌کند.
او درباره محسن شکاری نوشت: «تو نماد مظلومیت مردم ایران هستی! تو آشکار کننده جنایت عریان جمهوری اسلامی علیه انسانیت هستی! سوز جگر مادرت را حس می‌کنم اما، تو و جوانانی مثل تو از جان خود گذشتند اما از ایرانه نه! هیچ وقت نام تو از تاریخ ایران محو نخواهد شد.»

علی کریمی،‌ از شاخص‌ترین چهره‌های ورزشی حامی اعتراض‌های اخیر در ایران در استوری اینستاگرام خود نوشت: «منتظر انتقام اعدام محسن شکاری باشید.»
او در توییتی نوشت: «اگر امروز سکوت کنیم، فردا باید هشتگ اعدام نکنید را برای دیگر فرزندان ایران بزنیم.»

منابع: بی‌بی‌سی، شبکه‌های اجتماعی

برچسب ها :

ناموجود