کد مطلب : 4947
تاریخ انتشار : یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۸
- بازدید

کیهان کلهر: ؛

هنرمندان در صحنه و کنار مردم باشند

هنرمندان در صحنه و کنار مردم باشند
ما چهل و چند سال است که هر روز با این ماشین سرکوب جنگیده‌ایم، لغو و عدم اجرای برنامه‌های فرهنگی خواستِ کسانی‌ست که از اجتماع و اتحاد و تعالی و تفکر مردم می‌هراسند، با کار نکردن و کنار نشستن، دشمنان خرافه‌پرورِ ایران و فرهنگ ایرانی را به خواسته‌شان نرسانید.؛

کیهان کلهر، موسیقیدان برجسته ایرانی به اعتراضات مردمی واکنش نشان داد. او از همکاران هنرمند خود خواست: با هر علم و هنری که دارید در صحنه و کنار مردم بایستید و همه را به اتحاد فراخوانید و به هر قیمتی سفیر مردم ایران و تمام اقوامش باشید و فریاد حق‌خواهی‌شان را بگوش جهان برسانید.

آقای کلهر در صفحه خود اینستاگرام نوشت:‌‌

من یک موسیقیدانم و کارم گفتن نیست اما سالهاست که “گفتن” را به بخشی از کنسرت‌هایم اضافه کرده‌ام.

گفتن از وطنم ایران، از کشتار و حذف سیستماتیک، از شکنجه، از ترور، از خفقان، از بریدن نان اهل علم و فرهنگ، از بلای سانسور، از تبعیض و فساد، و نیز از عشق و انسانیت و اتحاد.‌

در ابتدای این پیام، چند خطی خطاب به بالانشینانِ حاکم که به زور و قدرتشان غره‌اند می‌نویسم؛

ما ایرانیان نه مظلومیم و نه ظالم پرور، «ما بر خلاف شما متمدنیم».

ما از اولین مردم دنیاییم که بر زمین کاشتند و دِرَویدند، اولین مردمی که اسب را رام کردند، کاریز زدند و فرش بافتند. همان مردمی که چندی پس از غلبه اجانب، دبیری دیوان حکومت اُمَوی را در دستِ دانایی و حکمتِ خویش گرفتند و به آنان آداب حکومت و کشورداری و حتی معاشرت ‌و ادب اموختند، درین چهار دهه سعی کردیم با شما نیز بجای زبان لعن و نفرین و اعدام و حد و تعزیر، به زبان فرهنگِ برخواسته از تمدنمان سخن بگوییم اما پیداست که نیاموختید و کماکان بر سر کبر و تفرعُنید، البته اُمویان هم نیاموختند و شد آنچه باید می‌شد.‌

و دیگر سخنی با همکاران شریفم؛

بعنوان تنی از جامعه موسیقی که در نوجوانی بارها سازش توسط تندروان ارزشیِ آن زمان بر سرش خُرد شده، کسی که سالهاست در کنار بسیاری از شما اهالی فرهنگ تخفیف و تحقیر دیده و شغلش به مثابه اشاعه‌ی فحشا جلوه داده‌ شده، کسی که از یازده سالگی کار کرده و صدها مرتبه دور کره‌ی زمین، کشور به کشور و شهر به شهر گردیده، کسی که مانند اکثریت قاطع مردمش تازه از راه نرسیده و بر سفره انقلاب و جنگ ننشسته و هر روز با این سیستم عبوس و تفرقه‌افکن روبه‌رو بوده است، مصرانه بر انجام فعالیت‌های فرهنگی و مطالعه درین زمینه تاکید می‌کنم از همکارانم می‌خواهم که هیچ فعالیتی اعم از نمایش و کنسرت و برگزاری جلسات فرهنگی و…را «علی‌الخصوص در ایران» لغو نکنید حتی اگر رایگان، اگر آنلاین، به هر طریق که می‌شود فعال بمانید.

ما چهل و چند سال است که هر روز با این ماشین سرکوب جنگیده‌ایم، لغو و عدم اجرای برنامه‌های فرهنگی خواستِ کسانی‌ست که از اجتماع و اتحاد و تعالی و تفکر مردم می‌هراسند، با کار نکردن و کنار نشستن، دشمنان خرافه‌پرورِ ایران و فرهنگ ایرانی را به خواسته‌شان نرسانید.

اینک، امروز با هر علم و هنری که دارید در صحنه و کنار مردم بایستید و همه را به اتحاد فراخوانید و به هر قیمتی سفیر مردم ایران و تمام اقوامش باشید و فریاد حق‌خواهی‌شان را بگوش جهان برسانید.

کار فرهنگی و هنر جدی تعطیلی بردار نیست و هیچ دگرگونی اجتماعی با حذف ِ فرهنگ امکان‌پذیر نیست که اگر چنین گردد نتیجه‌ای جز رضایت و خواسته‌ی این اندک طایفه‌ی ضدفرهنگ در پی نخواهد داشت.

می‌دانم که سخت است چون گاهی زور عُمّال و رسانه‌های داخلی و خارجی اینان، از آرشه‌ی من و مضراب همکارم و فریاد شما بیشتر است اما باور دارم که ممارست و اتحاد و کار و جنگندگی در آخر ،آزادی را ممکن می‌سازد.

بیش نگویم و تنها به خطی از جان نوشته، به هموطنانم می‌گویم؛ همچو سیزده سال گذشته تمام صحنه‌هایی که من روی آن ساز بزنم تریبون مردم آزادی‌خواه و آزادگان به‌تنگ آمده‌ی «سرزمینم ایران» خواهد بود.

دست در دست و قدم‌ به قدم کنار شما

برچسب ها :

ناموجود