کد مطلب : 4470
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۰ تیر ۱۴۰۰ - ۹:۴۵
- بازدید

اخبار روز؛

بازداشت آنامحمد بیات و امان محمد خوجملی دو روزنامه نگار و اهل قلم ترکمن صحرا

بازداشت آنامحمد بیات و امان محمد خوجملی دو روزنامه نگار و اهل قلم ترکمن صحرا
هنوز یک هفته از آزادی خوجملی نگذشته بود که این بار روز هفدهم تیر ماه، خبرنگار ترکمن آنامحمد بیات را نیز یک بار دیگر به دادگاه احضار کردند.  بیات پیش از این  روز دوشنبه بیست و چهارم خرداد ۱۴۰۰  و در بحبوحه تبلیغات کاندیداهای ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا با حضور در شعبه ۵ بازپرسی دادگستری گنبد و پس از تفهیم اتهام و صدور قرار کفالت و معرفی کفیل آزاد شده بود . ؛

 

صحبت های آنه محمد بیات درباره درگیری یک ورزشکار با خبرنگار/ جواب انتقاد، مشت نیست! « پایگاه خبری ارکیندر ماههای اخیر فشار بر اهل مطبوعات ترکمن صحرا به شکل بی سابقه ای افزایش یافته است.

روز دوشنبه ۶ اردیبهشت ماه ، لطیف ایزدی خبرنگار ساکن شهرستان گنبدکاووس ، توسط ماموران پلیس فتا در منزل شخصی خود بازداشت شد.  بازداشت ایزدی در پی امتناع وی از درخواست نیروی انتظامی مبنی بر حذف خبری از سایت تحت مدیریت او با نام « اولکامیز» صورت گرفته است. حکم بازداشت این خبرنگار که در مقابل نگاه زن و بچه اش دستبند به دست وی را  برده اند، توسط دادستان گنبد کاووس به عنوان مدعی العموم صادر شده بود.

امان محمد خوجملی اهل قلم ترکمن را، پنچ روز پس از انتخابات فرمایشی ریاست  جمهوری ، طی حکمی از سوی شعبه پنجم دادگستری گنبد کاووس، روانه زندان  کردند که با پیگیری اهل فرهنگ ترکمن و اعتراض های گسترده در شبکه های اجتماعی پس از دوازده روز با قبول سند کفالت آزاد کردند تا در زمان مقرر در محکمه حضور یابد.

هنوز یک هفته از آزادی خوجملی نگذشته بود که این بار روز هفدهم تیر ماه، خبرنگار ترکمن آنامحمد بیات را نیز یک بار دیگر به دادگاه احضار کردند.  بیات پیش از این  روز دوشنبه بیست و چهارم خرداد ۱۴۰۰  و در بحبوحه تبلیغات کاندیداهای ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا با حضور در شعبه ۵ بازپرسی دادگستری گنبد و پس از تفهیم اتهام و صدور قرار کفالت و معرفی کفیل آزاد شده بود .

بنا گفته وکیل وی احمد مرادپور پرونده این خبرنگار ترکمن را به دادگاه انقلاب ارجاع داده اند که معمولا به جرمهای سنگین می پردازد.  آنامحمد بیات از خبرنگاران پیش کسوت ترکمن صحرا و همکاران قدیمی هفته نامه صحراست که سال قبل پس از ۲۳ سال فعالیت، مجوز آن را لغو کردند. اتهام روزنامه نگار ترکمن آنامحمد بیات را که   با صراحت و جسارت در بیان و انتقادها و دفاعهایش از حقوق فرهنگی و سیاسی ترکمنها شناخته می شود، طی بازجویی توهین به روحانیت و اقدام علیه امنیت ملی و تشویش افکار عمومی اعلام کرده اند. بیات پس از بازجویی با صدور قرار کفالت به شکل موقت آزاد شده است تا او نیز انتظار روز دادگاهی خود را بکشد.

فشارها و تهدیدها و بازداشتها و حبس خبرنگاران و روزنامه نگاران ترکمن مخصوصا در دوره پس از انتخابات ریاست جمهوری، به شکل چشمگیری افزایش یافته و نشان از آغاز دوره بسیار سختی برای اهل قلم ترکمن صحرا دارد.  با ادامه این روند احتمال می رود که در روزهای آینده شاهد بازداشت و زندانی شدن چهره های فرهنگی جدیدی در ترکمن صحرا باشیم.

اخبار روز

 

برچسب ها :

ناموجود