کد مطلب : 4267
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۱
- بازدید

اعتراض به توافق نامه ۲۵ ساله ایران و دولت چین

اعتراض به توافق نامه ۲۵ ساله ایران و دولت چین
ما گروهی از ترکمن ها  با ابراز نگرانی از عواقب سند امضاء شده، اعلام می‌داریم تا زمانی که این سند و مفاد آن شفاف و روشن برای مردم ایران توضیح داده نشود، فاقد مشروعیت مردمی وحقوقی می باشد. ؛

یارکشی ایران و چین در زمین پکن - ایسنا

بعد ازطی شش سال گفتگو با نظارت مستقیم علی خامنه ای، در هفتم فروردین ۱۴۰۰ سند همکاری‌ ٢٥ ساله بین دو کشور ایران و چین در قالب تفاهم نامه به امضای طرفین رسید.

توافق نامه ای که متن و محتوای آن از طرف جمهوری اسلامی ایران در پرده ای از ابهام گذاشته شده است. این امر  داوری و قضاوت حقیقی و حقوقی پیرامون مفاد آن را مشکل ساخته، و به نگرانی های مردم و شکل گیری سوالات متعددی نسبت به محتوای آین توافق نامه دامن زده و میزند.

علل و زمینه های عقد چنین توافقی را در اقتصاد رو به زوال کشور، فساد دولتی و خفقان گسترده سیاسی و اجتماعی و نارضایتی فزاینده داخلی از یک سو و انزوای جمهوری اسلامی در صحنه بین المللی در اثر سیاست خارجی به غایت نادرست و تحریم امریکا جستجو کرد. جمهوری اسلامی راه بقا و ادامه حکومت خود را در غلتیدن به دامن ابر قدرت چین می جوید. طبیعی است که این وضعیت چانه‌زنی را از طرف ایران به حداقل ممکن تنزل می دهد.

چین یکی از اصلی‌ترین ابرقدرت‌های اقتصادی در دنیای امروز است که سیاست گذاریهای اقتصادی خود را برمبنای برد استراتژیکی تهیه و تنظیم مینماید. تجارب موجود در باره توافق نامه ها و قراردادهای استراژیک چین با کشورهایی نظیر اندونزی، فلیپین، مالزی، کامبوج، پاکستان … و به روز سیاه نشاندن این کشورها نگرانی ها را در مورد تبدیل ایران به مستعمره چین بیش از پیش افزایش می دهد.

بستن قراداد و همکاری  درچارچوب قوانین ملی و بین المللی بین کشورها در عرصه مناسبات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، دیپلماتیک و نظامی با حقوق برابر با هر دولتی امری کاملای طبیعی و حقوقی است. مشروط به این که شفاف و در جهت منافع مردم کشور باشد.

ما گروهی از ترکمن ها  با ابراز نگرانی از عواقب سند امضاء شده، اعلام می‌داریم تا زمانی که این سند و مفاد آن شفاف و روشن برای مردم ایران توضیح داده نشود، فاقد مشروعیت مردمی وحقوقی می باشد. ما وظیفه و حق خود می‌دانیم نسبت به اقدام جمهوری اسلامی که برای امروز و آینده کشور تصمیم گیری نموده است، اعتراض کرده و آن را بخاطر پنهانکاری سوال برانگیزش، مغایر مصالح جامعه و منافع مردم اعلام میکنیم. ما این روش جمهوری اسلامی ایران را محکوم کرده و خواهان علنی شدن و شفاف سازی کامل تفاهم نامه هستیم.

دوستانی که مایل به درج نامشان در اطلاعیه باشند ، میتوانند از ایمیل تماس بگیرند : *** turkmensahra1400@gmail.com  ***

فروردین ۱۴۰۰

 امضا کنندگان:

امیر آهنگری

رشید آهنگری

جوما بورش

صدیقه (آیلا) جاذبی : روزنامه نگار 

رحمان قلی طعنه

حاجی رحیم عجمی

آتیلا عمادی

عبدالله گلدیپور

 احمد مرادی

دکتر مهشید

محمد نظری

ماتی  وکیلی

نورالدین یارعلی

برچسب ها :

ناموجود