کد مطلب : 3983
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۴
- بازدید

نوبل ادبی ۲۰۲۰ برای لوئیس گلوک، شاعر آمریکایی

نوبل ادبی ۲۰۲۰ برای لوئیس گلوک، شاعر آمریکایی
دبیر آکادمی نوبل گفت گلوک برای «زبان مستقل خود که برای موجودیت انسان و فردیت او بیانی زیبا و دقیق و قابل درک برای همه مردم جهان یافته» این جایزه را دریافت می‌کند.؛

آکادمی نوبل پنجشنبه ۸ اکتبر/۱۷ مهر اعلام کرد جایزه نوبل ادبی به لوئیس گلوک، شاعر آمریکایی تعلق می‌گیرد. ارزش جایزه نوبل ۹ میلیون کرون سوئد معادل یک میلیون دلار آمریکاست. دبیر آکادمی نوبل گفت گلوک برای «زبان مستقل خود که برای موجودیت انسان و فردیت او بیانی زیبا و دقیق و قابل درک برای همه مردم جهان یافته» این جایزه را دریافت می‌کند.

دور از انتظار نبود که در سال جاری نوبل ادبی به یک نویسنده یا شاعر زن از آمریکا تعلق بگیرد.

لوئیس گلوک در سال ۱۹۴۳ در نیویورک متولد شد و در کمبریج، ماساچوست زندگی می‌کند. او علاوه بر فعالیت ادبی، به عنوان استاد زبان انگلیسی در دانشگاه ییل کار می‌کند. از او تاکنون ۱۲ مجموعه شعر و چندین مقاله درباره شعر منتشر شده است. مهم‌ترین درونمایه اشعار او خانواده و کودکی و چالش با والدین است.

«شب پاکدامن و وفادار» برنده جایزه شعر کتاب ملی سال ۲۰۱۴ شد. هم‌چنین با «هفت سالگی» و «ویتانوا» جایزه شعر بینگهام نشریه کتاب بوستون و جایزه شعر کتاب نیویورکر را از آن خود کرد.

علاوه بر کودکی، طبیعت هم از مهم‌ترین درونمایه‌های اشعار لوئیس گلوک است. در مجموعه «جنگل آیریس» (۲۰۰۸ ) گل‌ها و برف به سخن درمی‌آیند.

«مرغزارها» (۱۹۹۶) و «زنبق وحشی» (۱۹۹۲) او جایزه پولیتزر و جایزه ویلیام کارلوس ویلیامز انجمن شعر آمریکا را دریافت کرده است.

سال ۲۰۱۸ به دلیل رسوایی در آکادمی نوبل، جایزه نوبل ادبی به نویسنده‌ای اهدا نشد. به همین سبب در سال ۲۰۱۹ دو نویسنده به طور همزمان مهم‌ترین جایزه ادبی جهان را دریافت کردند: الگا توکارتسوک نویسنده لهستانی و پتر هاندکه، نویسنده اتریشی. آنچه که توکارتسوک و هاندکه را به هم پیوند می‌دهد، اهمیت مشاهده و تأمل در زندگی روزانه و در طبیعت در آثار آنان است.

ژیلا مساعد، شاعر تبعیدی ایرانی به عنوان عضو آکادمی نوبل نیز در روند این تصمیم‌گیری‌ها نقش دارد.

 رادیو زمانه

برچسب ها :

ناموجود