کد مطلب : 3632
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۸
- بازدید

مصطفی تاجزاده؛

ده خطا در دهه اول انقلاب

ده خطا در دهه اول انقلاب
قلع و قمع شورای نگهبان در انتخابات مجلس خبرگان در انتخابات دیگر دیده نمی‌شود. تقریبا ۸۵٪ کرسی‌های خبرگان رهبری قبل از انتخابات مشخص می‌شوند. ????همین مجلس خبرگان پالایش و تصفیه‌شده نیز اجازه سوال کردن از نهادهای زیر نظر رهبری را ندارد.؛

مهمان نوازی تاجزاده با دوربین مخفی⚜️انقلاب ما در زمانی پیروز شد که اندیشه‌های سوسیالیستی مقبول انقلابیون جهان بود و دموکراسی و حقوق بشر منسوب به غرب و سرمایه‌داری و بورژوازی می‌شد.

⚜️تروریزم کور و گسترده فرقه رجوی همراه با جنگ تحمیلی از عوامل تاثیرگذار حرکت به سوی تک‌صدایی بودند.

✳️به رای گذاشتن قانون اساسی یکی از بدیع‌ترین حرکت‌های انقلاب بود. متاسفانه بزرگترین خطا گنجاندن ولایت فقیه در قانون اساسی بود.

????من با فرض درستی نظریه ولایت فقیه با گنجاندن آن در قانون اساسی مخالفم زیرا مسیر انقلاب را از جمهوریت به سمت سیستمی یک نفره، مادام‌العمر و با اختیارات گسترده، بدون پاسخ‌گویی هدایت کرد.

????چه نهادی قرار است بر ولی فقیه نظارت کند؟مجلس خبرگان. حال صلاحیت نمایندگان آن مجلس را چه‌کسی تعیین می‌کند؟ فقهای شورای‌نگهبان که همگی منصوب ولی‌فقیه هستند.

????قلع و قمع شورای نگهبان در انتخابات مجلس خبرگان در انتخابات دیگر دیده نمی‌شود. تقریبا ۸۵٪ کرسی‌های خبرگان رهبری قبل از انتخابات مشخص می‌شوند.

????همین مجلس خبرگان پالایش و تصفیه‌شده نیز اجازه سوال کردن از نهادهای زیر نظر رهبری را ندارد.

????مجلس شورای اسلامی نیز از حق تصویب قانون یا انجام تحقیق و تفحص درباره نهادهای زیر نظر رهبری بدون اجازه ایشان محروم شده است.

????مطبوعات و احزاب از ترس توقیف و انحلال جرات نقد عملکرد رهبر را ندارند و صداوسیما نیز وظیفه‌ای جز مجیزگویی از رهبر رسالتی برای خود نمی‌بیند.

????جایگاه رهبری به‌قدری تضعیف‌شده که وقتی اعلام کوچ از تلگرام کرد، اتفاق ویژه‌ای در این شبکه اجتماعی رخ نداد.

✳️حکومتی‌کردن صداوسیما از خطاهای بزرگ نسل انقلاب بود.

????بزرگترین دلیل اقبال به رسانه‌های فارسی زبان خارجی، ناکارآمدی و تک‌صدایی رسانه به اصطلاح ملی است.

✳️تداوم اشغال سفارت امریکا دیگر خطای ما بود که یک اقدام اعتراضی چند ساعته ۴۴۴ روز ادامه یافت و آثار بسیار نامطلوبی بجاگذاشت.

????با اشغال سفارت امریکا، گفتمان رهبری از “همه با هم” به “همه علیه امریکا” تغییر پیدا کرد، یعنی انقلاب از شعار اثباتی و جذبی خود به شعاری سلبی و حذفی استحاله یافت.

✳️نباید از ظرفیت قانونی تحمیل نخست‌وزیر به بنی‌صدر استفاده می‌کردیم و باید به گزینه مرضی‌الطرفینی رضایت می‌دادیم. در آن صورت شاید خرداد ۶۰ رخ نمی‌داد و سرنوشت کشور جور دیگری رقم می‌خورد.

✳️ادامه جنگ بعد از فتح خرمشهر اشتباهی بسیار بزرگ و فرصت‌سوزی گسترده‌ای بود. اگر جنگ در سال۶۱ پایان می‌یافت شاید فرصت می‌یافتیم به تکثر آرا و دموکراسی توافقی برسیم.

✳️اعدام‌های سال۶۷ که بدون هیچ‌گونه توجیه قانونی صورت گرفت یکی از بزرگترین خطاها بود. درست است که با یک سازمان تروریستی رودررو بودیم اما زندانیان محاکمه شده بودند.

به نظر من حکم یک سازمان سیاسی که رسما به دشمن در حال جنگ با کشور می‌پیوندد و علنا برای او جاسوسی می‌کند و همسوی با او سربازان میهن را خاک و خون می‌کشد، با حکم یک سازمان تروریستی اما مستقل از بیگانه که برای دستیابی به آرمان‌هایش نبرد مسلحانه می‌کند، متفاوت است.

✳️در تجدید نظر قانون اساسی مرتکب اشتباه شدیم و اختیارات بیشتری را به رهبر بعدی دادیم که نباید می‌دادیم.

خردادماه۱۳۹۷

برچسب ها :

ناموجود