کد مطلب : 2382
تاریخ انتشار : یکشنبه 25 نوامبر 2018 - 12:28
- بازدید

سرانه مطالعه ایرانی ها در طول روز ۱۲ دقیقه و نیم است

سرانه مطالعه ایرانی ها در طول روز ۱۲ دقیقه و نیم است
سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درحاشیه مراسم روز «کتابگردی» از سرانه 12 دقیقه و نیم مطالعه ایرانی ها در طول روز خبر داد که این آمار بر اساس سنجش ارزش‌ها و نگرش‌های ایرانیان به دست آمده است.؛

 سرانه مطالعه ایرانی ها در طول روز 12 دقیقه و نیم است ایران :عصر روز پنجشنبه یکم آذرماه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درحاشیه مراسم روز «کتابگردی» در جمع خبرنگاران به سوالات آنها پاسخ داد.

سیدعباس صالحی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برنامه ارشاد برای سامان دادن به وضعیت کاغذ در وضعیت کنونی با توجه به قیمت کاغذ و افزایش بیش از دوبرابری قیمت آن نسبت به زمان برگزاری نمایشگاه کتاب تهران (اردیبهشت ۹۷) و فشاری که بر بنگاه‌های مرتبط با نشر وارد می‌شود، چیست، گفت: برای پاسخ به این سوال نیاز است که مقدمه‌ای را توضیح دهم. دولت یازدهم و دوازدهم یکی از رویکردهایی که دنبال می‌کردند بحث ثبات نرخ ارز بود.

ثبات نرخ ارز کمک می‌کند که بازار تولید و توزیع مبنای روشنی داشته باشد و یکی از همت‌های دولت ثابت نگه داشتن نرخ ارز بود و با این نگاه مسیر تولید و مصرف را با یک آرامش و برنامه‌ریزی همراه کنیم. لذا شاهد هستید که تا قبل از بهمن سال قبل این دولت یکی از موفق‌ترین دولت‌ها در کنترل نرخ ارز بود.

وی افزود: این با یک پیگیری مداوم به وجود آمد و آقای روحانی و دولت تلاش کردند این اتفاق روی دهد. اتفاقی که بر اساس یک بدعهدی روی داد و هم دولت و هم مجموعه نظام برای تنش‌زدایی جهانی تلاش کردند و خب برجام تدوین شد ولی به خاطر یک بدعهدی و خروج ترامپ از برجام شرایط را متفاوت کرد. دولت هم در شرایطی قرار گرفت که می‌بایست بین بد و بدتر یکی را انتخاب می‌کرد. طبعا نگاه رئیس‌جمهور این بود که ما دو نرخی نداشته باشیم و دلار تک‌نرخی بماند.

چون عملا چندنرخی شدن ارز به برخی رانت‌ها و فسادها و عدم برنامه‌ریزی منتهی می‌شد اما با بحث خروج از برجام جنگ روانی و اقتصادی طبیعتا دولت باید در کوتاه‌مدت در این قضیه ورود می‌کرد. ورود دولت هم در این بود که کالاهای اساسی را کنترل کند و خب فشار کمتری از این مسیر به مردم وارد شود. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تلاشی که در این مرحله انجام داد این بود که کاغذ در لیست کالاهای اساسی قرار داده شود.

خب اگر قرار داده نمی‌شد شرایط بازار پرنوسان‌تر می‌شد و در صنعت نشر اثر می‌گذاشت.

این مقام مسئول در ادامه گفت: مرحله دوم البته به خاطر اتفاقاتی که در واردات تمام کالاهای اساسی صورت گرفت که آمادگی وجود نداشت و به اعتبار تجربه‌های قبلی که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داشتیم، ما نمی‌خواستیم مستقیم وارد بحث کاغذ شویم.

ورود در این قسمت حواشی می‌توانست داشته باشد و از آن فاصله می‌گرفتیم و خب پیگیری‌هایی می‌کردیم تا اینکه در شهریور ماه به نظرآمد که یک دخالت حتی برای یک دوره کوتاه‌مدت می‌کردیم.

در همان زمان کارگروه کاغذ تشکیل شد و مسیری که الان به طور موقت طی می‌کنیم و دائمی نیست این بود که در این کارگروه کاغذ هم دولتی‌های موثر مانند وزارت «صمت» و بانک مرکزی حضور داشته باشند و هم تشکل‌های فعال نشر اعم از مطبوعات و ناشران که دبیرخانه آن هم در ارشاد باشد.

تقریبا از پایان شهریور این دبیرخانه شکل گرفته و موارد تقاضاها در آن بحث می‌شود و پس از تصویب مراحل خود را طی می‌کند. تاکیدی که ما در این مسیر داشتیم این بود که از مجموعه‌های مختلف در این کارگروه حضور داشته باشند که این حضور موجب شود تا احتمال رانت‌خواری و توزیع غیرموجه به حداقل برسد.

وقتی مجموعه‌های مختلف حضور داشته باشند این احتمال کاهش پیدا می‌کند و البته نمی‌توانم بگویم منتفی است. نکته دیگر این که تصمیم‌های این کارگروه شفاف باشد و مجموعه تقاضاهای این کارگروه در سامانه موجود است و در مراحل بعدی هم در سامانه‌ای که شکل گرفته، مجموع کسانی که درخواست دریافت کاغذ دارند در آن ثبت شوند و خب صنوف نشر در آن متصدی هستند و در اینجا تخصیص‌ها ارائه می‌شود.

سیدعباس صالحی در ادامه گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آن‌چیزی را که پیگیری کرده این بوده که کاغذ کالای اساسی محسوب شود. ساختار حداقلی فساد را شکل دهیم و شفافیت حداکثری در مصوبات و دریافت کاغذ باشد.

مسیری که طی این دو ماه به صورت دبیرخانه‌ای طی کرده‌ایم، طبیعتا درخواست‌هایی که از سوی وزارت «صمت» تایید شده برای پرداخت به بانک مرکزی ارسال شده و تامین ارز شده و مشخص است و مقداری از این درخواست‌ها تامین ارز نشده است.

شرایطی که در حوزه کاغذ داریم مشابه دیگر کالاهای اساسی است ولی نمی‌خواهیم بگوییم که مشکل نداریم ولی حداقل از بحران در شرایط عادی خارج شده و در آینده هم این بحران را نخواهیم داشت. تلاش کامل بر این است که این بازار هم کنترل شود و هم نرخ آن حداقلی باشد. در عین حال تلاش می‌کنیم که دسترسی به کاغذ حداکثری شود.

میان تولید و میزان مطالعه کتاب فاصله زیاد است

وی در توضیح سوالی مبنی بر اینکه در این روز شنونده درد دل‌های ناشران و کتابفروشان هستید و خب واکنش‌ها چگونه است،گفت: حوزه نشر و کتابفروشان دردل‌های قدیمی دارند و من هم با این دردل‌ها آشنا هستم.

متاسفانه در حوزه نشر و کتاب به علل مختلفی اتفاقات مختلفی افتاده که نیاز به رسیدگی دارد و بخش قابل توجه آن باید این باشد که جامعه مصرف‌کنندگان را به این موضوع حساس‌تر کنیم. خوشبختانه حوزه تولید کتاب طی سال‌های پس از انقلاب روند رو به رشدی داشته اما روند کتابخوانی همپای تولید کتاب حرکت نکرده است.

او افزود: به نظر می‌آید مجموعه‌های مختلف باید به کمک پدیدآورندگان و صنعت نشر بیایند برای اینکه روند تولید با روند مصرف تناسب خود را برقرار کند. این که سرانه مطالعه ما در کشور براساس مطالعاتی که ما از سنجش ارزش‌ها و نگرش‌های ایرانیان به آن رسیدیم روزانه ۱۲ دقیقه و نیم است، و خب این رقم با هرمبنایی باشد فاصله زیادی بین تولید کتاب و میزان و سرانه مطالعه‌ای که باید داشته باشیم وجود دارد.

سرانه مطالعه ایرانی ها در طول روز ۱۲ دقیقه و نیم است

به نظر می‌رسد ما نیازمند یک نهضت ملی هستیم برای اینکه این فاصله را کم کنیم و آن نهضت ملی حرکتی است که خیلی‌ها باید در آن شرکت کنند. رسانه‌ها حضور جدی در این حرکت می‌توانند داشته باشند و نظام آموزش و پرورش که نظام مبتنی بر کتاب‌های استاندارد و کنکوری است و بچه‌ها را از کتاب‌های آزاد دور می‌کند و اخلالی را در نظام مطالعه بچه‌ها ایجاد می‌کند./ فارس

برچسب ها :

ناموجود