کد مطلب : 2052
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۸
- بازدید

در استان گلستان بیش از ۹۰ درصد آب‌های زیرزمینی برداشت می‌شود

در استان گلستان بیش از ۹۰ درصد آب‌های زیرزمینی برداشت می‌شود
در استان گلستان هم‌اکنون بیش از ۹۰ درصد آب‌های زیرزمینی برداشت می‌شود و اگر به همین منوال پیش برویم هر سال از ذخیره آب‌ زیرزمینی استان کم و روان‌آب‌های ما نیز کمتر می‌شود. وی افزود: بارندگی امسال تاکنون ۳۶۴ میلی متر بوده است که نسبت به سال گذشته ۸ درصد افزایش را شاهد هستیم اما در درازمدت همین میزان ۳۸۱ میلی‌متر بوده است که کاهش ۴٫۵ درصدی بارش را نسبت به درازمدت نشان می‌دهد.؛

در استان گلستان بیش از Û¹Û° درصد آب‌های زیرزمینی برداشت می‌شود اخبار استانی-ترکمن نیوز- مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان گلستان اظهار کرد: کف‌شکنی و جابه‌جایی و شور شدن آب نتیجه برداشت بیش از حد از سفره‌ها است و ما از مردم تقاضا داریم خود مدیریت داشته باشند و اطلاع‌رسانی‌ها نیز انجام شده و در صورت تخلف در این زمینه‌ها با متخلفان برخورد می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، علی نظری اظهار داشت: در استان گلستان هم‌اکنون بیش از ۹۰ درصد آب‌های زیرزمینی برداشت می‌شود و اگر به همین منوال پیش برویم هر سال از ذخیره آب‌ زیرزمینی استان کم و روان‌آب‌های ما نیز کمتر می‌شود.

وی افزود: بارندگی امسال تاکنون ۳۶۴ میلی متر بوده است که نسبت به سال گذشته ۸ درصد افزایش را شاهد هستیم اما در درازمدت همین میزان ۳۸۱ میلی‌متر بوده است که کاهش ۴٫۵ درصدی بارش را نسبت به درازمدت نشان می‌دهد.

وی افزود: در حال حاضر ۶۵ میلیون متر مکعب آب پشت سدهای استان ذخیره شده که ۲۴درصد حجم مخازن سدهای استان را تشکیل می‌دهد این در حالی است که، سال گذشته ۱۰۸ میلیون متر مکعب ذخیره مخازن سدهای استان بود که کاهش ۴۰ درصدی را نشان می‌دهد. مشکل دیگر، کاهش روان‌آب‌ها در مهم‌ترین رودخانه‌های استان ، اترک، گرگانرود و قره‌سو است. در سال گذشته در اترک ۴۴ میلیون مترمکعب آورد آب داشتیم در حالی که امسال ۶۰ درصد کاهش آورد داشتیم ونسبت به دراز مدت ۹۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان افزود: ما سعی کردیم سهم استان را از اعتبارات کشوری به استان بیاوریم. در حال حاضر ۳ سد در حال اجرا داریم. سد نرماب، آقدکش و چایلی ۳ سد در حال اجرای ما است. ۳ سد نیزدر حال مطالعه داریم آب‌بندان‌هایی در دست ساخت داریم که بالای ۳۰۰ آب‌بندان در استان جود دارد..

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان گلستان ادامه داد: امروز باید باور کنیم تغییر اقلیم رخ داده است. در همین راستا کارگروه سازگاری با کم‌آبی در دولت تشکیل شده، که متشکل از وزیر نیرو، وزیرجهاد، وزیر صنعت و معدن و تجارت، و رئیس سازمان محیط زیست است، که به تبع آن کارگروه استانی سازگاری با کم آبی در استان تشکیل شده و اقدامات و مصوبات ملی را در سطح استان پیگیری کند.

نظری اظهار کرد: بدیهی است وقتی محدودیت منابع آبی بالا برود کشمکش‌ها و نزاع بیشتر می‌شود. برای جلوگیری از این موضوع باید صرفه‌جویی را ملاک عمل خود قرار دهیم. در آب شرب می توانیم، تا ۴۰ درصد بدون اینکه به بهداشت ما لطمه وارد شود صرفه‌جویی کنیم

برچسب ها :

ناموجود