کد مطلب : 1995
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۷
- بازدید

گفتگوی اولکامیز با حاج حمید کمی یکی از گردانندگان چادر گمیشان (کوموش دپه) در آق توقای

گفتگوی اولکامیز با حاج حمید کمی یکی از گردانندگان چادر گمیشان (کوموش دپه) در آق توقای
در شبی تاریخی که همچون عید به چشم می آید و تشکل های فرهنگی ادبی هنری ترکمن صحرا زیر آسمان مهتابی در چادرهای ساده و بی ریای شان به اجرای برنامه های متنوع ادبی - هنری می پردازند که نمود و جلوه خاصی دارد و مخاطبان زیادی را به خود جذب می کند. در این شب روشن که چشم ها تا سحر بیدارند برنامه هایی که در چادر گمیشان برگزار میشود بخاطر کارکرد علمی - ادبی اش با دیگر چادرها متفاوت است. اولکامیز با حاج حمید کمی یکی از گردانندگان و ارکان پرتلاش چادر گمیشان گفتگویی انجام داده است که از نظر شما می گذرد .؛

ادامه مطلب...:iولکامیز- لطیف ایزدی : شمارش معکوس برای برگزاری بزرگترین رویداد فرهنگی در استان گلستان آغاز شده است. اتفاقی نادر که بسیاری از دوستداران شعر و ادبیات ترکمنی برای حضور در آن لحظه شماری می کنند. پنج شنبه بیستم اردیبهشت ماه سال جاری مشتاقان فرهنگ و ادبیات ترکمنی پروانه وار در جوار آرامگاه شاعر و عارف نامی مختومقلی فراغی گرد هم می آیند و لحظات شیرین و حماسی را به یادگار می گذارند. در آن شب ؤویایی عشاق مختومقلی اجتماع عظیمی را به وجود می آورند که باشکوه ، دیدنی و تاثیر گذار است.

در شبی تاریخی که همچون عید به چشم می آید و تشکل های فرهنگی ادبی هنری ترکمن صحرا زیر آسمان مهتابی در چادرهای ساده و بی ریای شان به اجرای برنامه های متنوع ادبی – هنری می پردازند که نمود و جلوه خاصی دارد و مخاطبان زیادی را به خود جذب می کند. در این شب روشن که چشم ها تا سحر بیدارند برنامه هایی که در چادر گمیشان برگزار میشود بخاطر کارکرد علمی – ادبی اش با دیگر چادرها متفاوت است. اولکامیز با حاج حمید کمی یکی از گردانندگان و ارکان پرتلاش چادر گمیشان گفتگویی انجام داده است که از نظر شما می گذرد : @ulkamizcom

❇️س- در مراسم بزرگداشت مختومقلی فراغی چادر گمیشان از نظر کیفیت و محتوای برنامه ها متفاوت ترین چادر در آق توقای می باشد. لطفا در این باره توضیح کنید ؟
پ-همه ساله در آخرین پنج شنبه و جمعه اردیبهشت ماه هزاران نفر از مشتاقان شاعر شهیر مختومقلی فراغی در آق توقای جمع می شوند. این جمعیت عظیم علاقمند از کودک تا بزرگسال با کمترین امکانات رفاهی در آن بیابان خشک و لم یزرع بایستی شب را تا صبح بیتوته کنند. اوایل که این مقدار امکانات اندک هم وجود نداشت. با درک این شرایط جمعیت های فرهنگی و هنری ترکمن صحرا با امکانات اندک خود از طرف شهرها و شهرستان های مختلف با برپایی چادرهای بزرگ، محیطی قابل تحمل را برای زائرین و مشتاقان فراهم می کنند و برای اینکه مردم در این شرایط سخت جوی و طبیعی آق توقای یک شب خوب و به یاد ماندنی هم داشته باشند، در چادرهایی که دورتر از مزار شاعر برپا می شود، مراسم شعرخوانی شاعران و ترانه خوانی بخشی ها و خوانندگان نیز اجرا و عرضه می شود.
بالطبع این اجتماع بزرگ از سلایق مختلفی تشکیل شده است و فعالین فرهنگی منطقه سعی دارند سلایق مختلف را با اجرای برنامه های مختلف اقناع نمایند. آنان که علاقه به ساز و آواز داشتند به خوبی قانع می شدند اما بودند کسانی هم که علاقه به بحث و بررسی در مورد اشعار و ایده های مختومقلی و ادبیات ترکمن داشتند. باید برای این سلایق نیز کاری انجام می شد.

به همین منظور انجمن فرهنگی و هنری کوموش دپه با برپایی چادری مستقل کمی دورتر از چادرهای دیگر، داخل یکی از دره های آق توقای با عنوان “چادر ادبی کوموش دپه” به برگزاری نشست ادبی و فرهنگی پرداخت. موضوع و شکل برگزاری این چادر یک گوشه دنج و ساکت را می طلبد تا به خوبی بتوان به بحث و تبادل نظر پرداخت. ما اصلا فکر نمی کردیم یک چادر متفاوتی را برپا می کنیم. اما استقبال مردمی از همان اولین سال برگزاری، از چادر ادبی کوموش دپه یک چادر متفاوت ساخت.

❇️س- چند سال است که چادر گمیشان به نشست علمی – ادبی اختصاص دارد ؟
پ- امسال اگر بتوانیم برگزار کنیم، فکر می کنم پنجمین سال باشه.

❇️س- منظورتان از ” بتوانیم برگزار کنیم” چیست؟
پ- برپایی و برگزاری یک چادر هزینه و انرژی زیادی می طلبه، آن هم اگه در محلی مثل آق توقای که از کمترین امکانات برخورداره. شهرستان ها مجبورند از صفر تا صد ملزومات را خود تهیه و مهیا کنند. حتی برق و آب شربشان را. در چنین شرایطی هرسال تا آخرین لحظات نمی توانیم مطمئن باشیم که آیا از عهده برگزاری اون سال برمی آییم یا نه؟

❇️س- چه کسانی به سئوالات علاقمندان پاسخ می دهند؟
پ- ببینید! چادر ادبی کوموش دپه برای علاقمندان حوزه ادب و فرهنگ با محوریت مختومقلی، بستری را در آق توقای آماده و مهیا می کنه و اون را در اختیار این عزیزان قرار میده. هرکسی می تونه در آن نشست سئوال کنه، اظهار نظر کنه و حتی به سئوالی داوطلبانه پاسخ دهد. میکروفن سیار در اختیار همه حضار قرار می گیره. اما برای اینکه بحث ها به نتیجه ای هم برسه، همه ساله از متخصصان و محققان حوزه های مختلف دعوت می کنیم در یک قسمت از چادر مستقر بشن. برنامه چادر طوری برگزار میشه که حتی ممکن است سخنان آنها نیز از طرف حضار بحث و بررسی بشه. @ulkamizcom

 

❇️س- میزان استقبال علاقمندان چگونه است ؟
پ- خودتان شاهدین، استقبال از چادر ادبی کوموش دپه بسیار خوب و سال به سال هم بر تعداد شرکت کنندگان آن افزوده میشه.

❇️س- آیا در کنار پرسش و پاسخ برنامه های دیگر هم دارید ؟
پ- ما از سال دوم، “میزگرد فرهنگی” را هم به برنامه چادر اضافه کردیم. در این برنامه که از بعداز ظهر پنج شنبه تا نماز عصر ادامه داره، یک نفر مجری سئوالاتی را طرح می کنه و تعدادی از عزیزان محقق در حوزه تحقیقی خود به اون سئوالات پاسخ می دهند. در این برنامه برخلاف نشست ادبی که شب، بعد از نماز عشا شروع میشه، سئوال کننده تنها مجری برنامه است. ولی در نشست ادبی سئوال کننده و جواب دهنده همه حضار میتونن باشن. اما امسال به دلیل تغییر زمان مراسم دولتی به بعد از ظهر روز پنج شنبه فکر نکنم بتونیم برنامه میزگرد را اجرا کنیم.

❇️س- آیا این پرسش و پاسخ ها ثبت و ضیط میشود ؟
پ- در این مورد ضعیف عمل کردیم. برای افزودن هر برنامه ای امکانات مالی و لجستیکی خود را می طلبه.

❇️س- آیا سئوالات مختص به اشعار و زندگی مختومقلی است ؟
پ- نه خیر. در همه حوزه فرهنگی اعم از ادبی،‌ شعر، تاریخ، هنر و غیره می تونه باشه. اما محوریت بحث در راستای آشنایی با مختومقلی فراغی است.

❇️س- برنامه های چادر از ساعت چند تا چند ادامه داره ؟
پ- نشست ادبی بعداز نماز عشاء تا پاسی از شب ادامه داره. @ulkamizcom

❇️س- بانی این چادر کدام گروه فرهنگی است ؟
پ- متولی این چادر انجمن فرهنگی و هنری کوموش دپه است. در اینجا از شهرداری و شورای شهر کوموش دپه تشکر می کنیم که انصافا در این سال ها همکاری مستمر با برگزار کنندگان چادر داشته اند. همچنین تشکر ویژه داریم از جناب آقای ضمیر فرماندار آق قلا که از آن زمان که فرماندار گمیشان بودند و حتی زمانی که به فرمانداری آق قلا منتقل شدند، سه سال متوالی آب شرب اختصاصی چادر ادبی کوموش دپه را تامین کردند. آب در صحرای خشک و تفتیده آق توقای به وضوح مایه حیات بودن خود را تفسیر و معنا می کند.

❇️س- آیا شخصیت های قومیت های دیگر هم در این چادر حضور می یابند ؟
پ- شرکت برای همه آزاد است. تمام مهمانان شب زنده دار آق توقای با شرکت در بحث های چادر کوموش دپه بدون هیچ دغدغه ای می توانند شریک برگزاری نشست ادبی کوموش دپه باشند.

❇️س- امسال چه برنامه ویژه ای در این چادر دارید ؟
پ- یکی از برنامه های نشست ادبی چادر، قرعه کشی در بین حضار شرکت کننده در چادر و اعطای یک بسته فرهنگی به برندگان است. شرط شرکت در قرعه کشی،‌ مشارکت در بحث است. هر کسی که میکروفن به دست گیرد، سئوال و یا در بحثی شرکت کند، نامشان به لیست قرعه کشی افزوده می شود. پارسال به ده نفر از عزیزان یک جلد آخرین مجموعه اشعار ستار سوقی شاعر نام آشنای ترکمن صحرا با امضاء حضوری خود شاعر تقدیم گردید. امسال سعی خواهیم کرد تعداد برندگان را افزایش دهیم.

❇️س-در پایان اگر حرف ناگفته ای دارید بفرمایید ؟
پ- از جنابعالی به خاطر اهمیتی که به موضوع شب های به یادماندنی مختومقلی در آق توقای دادید، تشکر و قدردانی می کنم. ضمنا از مشتاقان مختومقلی بزرگ استدعا داریم همچون گذشته در مزار این شاعر بزرگ حضور داشته باشید . با دستی پر به چادر ادبی کوموش دپه تشریف بیاورید. منظورم از دست پر یعنی با سئوالات و موضوعاتی که علاقه دارید در چادر به بحث و تبادل نظر گذاشته شود. میکروفن سیار چادر در اختیار شماست و آن را بیکار نگذارید.
* یکم اردیبهشت ماه ۹۷ / شهر مرزی مراوه تپه @ulkamizcom

برچسب ها :

ناموجود