کد مطلب : 1729
تاریخ انتشار : یکشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۶
- بازدید

روزنامه‌های تهران، انتقاد از مسکو و ترکیه، در تردید با اروپا

روزنامه‌های تهران، انتقاد از مسکو و ترکیه، در تردید با اروپا
روزنامه‌های امروز تهران همزمان با شادمانی برای بارش برف و باران در بخشی از کشور، در سالی که خشکی و بی آبی کشور را تهدید می کند در مقالات خود از شرایط دیپلماسی خارجی کشور ابراز نگرانی کرده و ضمن انتقاد از روسیه و ترکیه، منتظر فشارهای بیشتر واشنگتن نسبت به میزان حمایت اروپا هم تردید دارند. انتقاد از شرایط کشور و پافشاری بر لزوم تغییراتی که از نارضایتی های عمومی بکاهد بخش اصلی مطالب داخلی روزنامه ها را در برمی گیرد.؛

مسعود بهنود: بی‌بی‌سی :روزنامه‌های امروز تهران همزمان با شادمانی برای بارش برف و باران در بخشی از کشور، در سالی که خشکی و بی آبی کشور را تهدید می کند در مقالات خود از شرایط دیپلماسی خارجی کشور ابراز نگرانی کرده و ضمن انتقاد از روسیه و ترکیه، منتظر فشارهای بیشتر واشنگتن نسبت به میزان حمایت اروپا هم تردید دارند. انتقاد از شرایط کشور و پافشاری بر لزوم تغییراتی که از نارضایتی های عمومی بکاهد بخش اصلی مطالب داخلی روزنامه ها را در برمی گیرد.

تیتر و عکس صفحه اول جهان صنعتحق نشر عکسJAHAN SANAT
Image captionتیتر و عکس صفحه اول جهان صنعت

سرما برای زلزله زدگان

جهان صنعت در گزارش اصلی خود نوشته: این روزها و شب‌ها، سرما در بسیاری از نقاط کشور به ویژه در شمال و غربی، استخوان‌سوز شده است. در این میان‌ اما در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه، شرایط به مراتب بدتر و خطرناک‌تر است.سرما و کمبود امکانات در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه بیداد می‌کند. آنها که از زمین‌لرزه ۷ ریشتری جان سالم به در برده‌اند، از سرماخوردگی ساده یا آنفلوآنزا و عفونت می‌میرند. زلزله‌زدگان کرمانشاهی از مرگ پنج کودک خردسال بر اثر سرما و سرماخوردگی خبر داده‌اند. یک دختر ۱۷ ساله معلول نیز در پی عفونت ریوی درگذشته است. مسوول هلال احمر می‌گوید ساخت و نصب کانکس زمان و مدیریت می‌طلبد. اولین کودکی که مرگش در رسانه‌ها درج شد، سارینا نام داشت که زنگ خطر را به صدا درآورد‌ ا صدای مسوولان درنیامد؛ دختربچه‌ای دو ساله از روستای ناوه‌ف» که به گفته پدرش پس از تب و تشنج شدید ۲۸ دی جان داد.

بنا به گزارش جهان صنعت: یک مقام محلی گفته بیمارستان سرپل ذهاب امکانات و پزشک متخصص نداشت و به آنها گفته شد بچه را به کرمانشاه ببرند اما دخترک بیمار جان سپرد و به دنبال آن چند کودک و نوجوان دیگر هم جان باختند. ‌شرایط بهداشتی شهر اصلا خوب نیست، برای هر هفت خانوار یک سرویس بهداشتی و حمام در نظر گرفته شده. متاسفانه در سرپل و توابع امدادرسانی و بهداشت فردی در شرایط مناسبی نیست. نگرانی از شیوع بیماری ویروسی در مناطق زلزله‌زده وجود دارد.

اعتماد زدایی

ولی الله شجاع پوریان در سرمقاله همدلی نوشته: خبرجانکاه درگذشت سارینای دو ساله از بازماندگان حادثه زلزله کرمانشاه بر اثر سرما بسیار تکان‌دهنده و متاثر کننده بود؛ این اتفاق تلنگری برای مسئولان و مردم بود که با گذشت زمان زیادی مقوله کمک‌رسانی به مناطق زلزله‌زده را فراموش نکنند و با برنامه‌ریزی و هماهنگی بیشتری به مصایب زلزله‌زدگان بپردازند.

یه نوشته مدیر این روزنامه:در زلزله کرمانشاه و سایر حوادث و رویدادهای مشابه که با تلفات انسانی متاثرکننده‌ای همراه است، علاوه بر جان انسان‌ها که از اهمیت زیادی برخوردار است و باید برای پیشگیری از آن چاره‌ای اندیشید، ذبح اعتماد عمومی است که مصیبتی دوچندان به شمار می‌آید. هنوز فراموش نکرده‌ایم برخی از شهروندان در حوادث اخیر به جای اعتماد به نهادهای مسئول به سمت سلبریتی‌ها، هنرمندان، ورزشکاران و… رفتند تا کمک‌های خود را از آن طریق به دست نیازمندان برسانند، موضوعی که در درون خود یک فرصت و یک تهدید را به دنبال داشت.

همدلی به یادآورده: در تداوم ناهنجاری‌های اخلاقی و اعتمادزدایی در جامعه، این روزها ماجرای غم‌انگیز سارینا باعث شده است تا برخی رسانه‌ها و جریان‌های خاص با استفاده از فرصت فراهم‌شده و احساسات جریحه‌دارشده افکار عمومی به تخریب سلبریتی‌ها بپردازند. به واقع به جای آسیب‌شناسی دقیق و نشانه‌گیری صحیح مقصران و مسببان چنین حوادثی بازهم سلب اعتماد عمومی و تخریب چهره‌های موجه در دستور کار قرار گرفته و تبعات و پیامدهای این پدیده اجتماعی بازهم دامن نظام و مردم را خواهد گرفت.

چرا در تهران باران آمد؟

پوریا عالمی در ستون طنز شرق در علت این که چرا در تهران باران آمد چند احتمال را موثر دانسته: مسئولان محیط زیست رفته بودند مرخصی. باران رشت بود که برای پیداکردن شغل آمده است تهران و الان هم مجبوری پراید گرفته و دارد اسنپ کار می‌کند.مسئولان که توانسته بودند با انتقال آب زاینده‌رود، نصف زاینده‌رود را خشک کنند، باقیش را فرستادند تهران عشق‌وحال.

– خارج که دیده بود با تلگرام و اینستاگرام نمی‌تواند مردم را گمراه کند، به‌وسیله باران مردم را گول زد.

در ادامه طنزنوشته آمده: استراتژی دولت بود که با باران کاری کند مردم حرکت عاشقانه بزنند و دست از اعتراض بردارند. باران تهران، باران نبود و یک استارت‌آپ بود برای فروش چتر آنلاین.

– باران تهران عملا گریه آسمان بود. با توجه به آلودگی هوا، این باران اسیدی بود و از سوی دانشمندان جوان اختراع شده تا جایگزین آب سنگین شود.

ستون طنز شرق در نهایت به این جا رسیده که: باران تهران مقداری از سهمیه برنامه‌های تلویزیون بود که آب ببندند به سریال‌هایشان. متأسفانه مشمع آب سوراخ شد. یا باران تهران، باران نبود و عملا شلنگی بود که محمود احمدی‌نژاد گرفته به همه‌چی. و بالاخره باران عملا آمد که استوری و لایو اینستاگرام ملت تأمین محتوا شود.

عکس حامد رزاقی. جوانحق نشر عکسJAVAN
Image captionعکس حامد رزاقی. جوان

سفیدنمایی طبیعت

جوان در زیر عکس زیبایی از تهران و برفش نوشته: مثل برف باید بودن. سرما می‌آورد و یخبندان و پنهان کردن آفتاب و بسته شدن جاده ها و تعطیلی مدارس و مراکز تحصیل علم و نشستن پشت پنجره‌ها مثل زندانی! و گرسنه ماندن گنجشک‌ها و کولاک مسیرها و مسیل‌ها و ماسیدن دست رفتگران و بهمن. اما مردم را به شادی می‌خواند حتی در غیبت آفتاب و به گرما می‌خواند حتی با سوزش سرما و به بهار فرا می‌خواند از دریچه بهمن!

روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران تاکید کرده: مثل روزهای بهمن سال ۵۷ که نوید یک بهار داد و گل‌های پیروزی از غنچه‌های آزادی بهمن شکفت. این روزها بسیارند سیاه‌نماها که سرما می‌آورند و سیاهی تا آفتاب را پنهان کنند و جاده‌ها را ببندند و فهمیدن و دیدن را تعطیل کنند و مسیرها را با کولاک بپوشانند اما بهمن خواهد آمد و سیاهی را با سفیدی خواهد پوشاند.

مذاکرات سوچی در لبه شکست

محمد شریعتی دهاقان در مقاله ای در اعتماد نوشته: روسیه برای مذاکرات سوچی که قرار است دو روز آینده برگزار شود، وقت و انرژی بسیار زیادی گذاشت، اما بعد از اینکه هیات معارضان سوری که در وین مذاکره می‌کردند، تصمیم گرفتند در مذاکرات شرکت نکنند، مسکو احساس می‌کند که با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد. به نظر. روسیه طرف‌های خارجی از جمله ایالات متحده امریکا و عربستان سعودی معارضان سوری را به غیبت در مذاکرات سوچی تشویق کرده‌اند.به نظر این تحلیلگر: مسکودر هفته‌های گذشته و به خصوص در طول مذاکرات وین، تلاش کرد تا با دادن ضمانت‌هایی به معارضان مسلح سوریه، آنها را به شرکت در اجلاس ترغیب کند . حتی اجازه بدهد که کنگره سوچی نه به عنوان یک فرآیند مستقل بلکه به عنوان بخشی از مذاکرات تحت نظارت سازمان ملل متحد که نتایج آن مجددا در مذاکرات بعدی ژنو مورد بررسی قرار می‌گیرد تغییر کند.

مقاله اعتماد به این جا رسیده که: تحولات اخیر می‌تواند یک شکست بزرگ برای روسیه در پیش‌بردن فرآیند سیاسی در سوریه محسوب شود و مسکو مجبور است طی فرصتی که در اختیار دارد، راهکارهایی را امتحان کند تا از ابعاد این شکست بکاهد.

چرا مسکو جلو ترکیه را نگرفت

کیهان در یادداشت روز خود یک بار دیگر با عملیات ترکیه در شمال سوریه مخالفت کرده و نوشته: این عملیات توجیه درستی ندارد. کردهای سوریه اگرچه به واسطه پیوند خوردن با آمریکا علیه کشورشان شایسته سرزنش می‌باشند و می‌توان این پیوند را زمینه‌ساز تجاوز نظامی ترکیه دانست، اما در این صحنه صاحب‌خانه به حساب آمده و درمقابله با «ارتش بیگانه» ذی‌حق محسوب می‌شوند.

سعدالله زراعی در عین حال به روسیه هم ایراد گرفته که چرا مانع از عملیات ترکیه نشد در حالی که می‌توانستند با هشدار به ترکیه مانع گلوله‌باران مراکز استقراری خود شوند. اما عقب‌نشینی روسیه که یک اقدام غیراخلاقی به حساب می‌آید، دست ترکیه را در عملیات باز گذاشت و لذا در نوبت‌های متوالی به گلوله‌باران و حملات هوایی علیه مردم شمال سوریه مبادرت ورزید این در حالی بود که در سال‌های گذشته روسیه روابط نسبتاً گرمی با P.K.K و شاخه‌های کردی مرتبط با آن داشت و از جنبه ایدئولوژی با آنان همراهی نشان می‌داد.

این روزنامه تندرو با این مقدمه نسبت به موفقیت اجلاس هایی که با حمایت مسکو قرارست برای حل معضل ماجرای سوریه برپا شود هم ابراز تردید کرده و نوشته: اقدام ترکیه بدون شک سوچی و آستانه را تضعیف کرده است. ائتلاف برای گسترش مناطق کمتر درگیر بین ایران، ‌روسیه و ترکیه با مخاطره و دشواری روبرو شده است. این موضوع می‌تواند اوضاع سوریه را بار دیگر به سمت ترجیح اقدامات نظامی برای پایان دادن به بحران شش ساله این کشور سوق دهد.

کوتاه کردن بال و بر ایران

علی خرم در شروع تحلیلی درباره روابط ایران و آمریکا نوشته: اینکه دونالد ترامپ از ابتدا به دنبال این است که بال و پر ایران را کوتاه کند موضوع جدیدی نیست. او از ابتدا و در زمان مبارزات انتخاباتی‌اش هم به دنبال همین کار بوده الان هم به همین ترتیب ممکن است در این ضیافت مطالبی علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح شود ولی نه به این معنا که آنجا حکمی صادر شود و یا سفرا آنچه که دونالد ترامپ و یا هیلی بگویند برایشان معیار و ملاک باشد.

به نظر این دیپلمات پیشین: ترامپ هرجا بتواند توافق هسته‌ای را خدشه‌دار کند این کار را انجام خواهد داد. او به دنبال آن است تا از هر راهی ایران را به اتهام تروریسم به عنوان مثال در قضیه حمایت از حوثی‌های یمن یا حزب‌الله لبنان و همچنین با اتهام نقض حقوق بشر در مواردی مثل اعتراض‌های مردمی در ایران و یا مسایل موشکی محکوم کند‌. آمریکا می‌خواهد به نحوی از یک طرف فضا را برای ایران ناامن کند که کسی نخواهد و نتواند در ایران سرمایه‌گذاری کند از طرف دیگر نیز راهی پیدا کند تا در توافق هسته‌ای ترک اندازد‌.

در نهایت مقاله جهان صنعت به این جا رسیده که: اگر اروپایی‌ها از جانب ایران دلخوش باشند می‌توانند محکم جلوی دونالد ترامپ بایستند اما اگر خیلی به ایران دلخوش نباشند سعی می‌کنند به دونالد ترامپ خدمات جزئی بدهند و او را هم راضی نگه دارند. روابط خوب‌ ایران با اروپا و یا کنار کشیدن و تحویل نگرفتن اروپایی‌ها بسته به عملکرد ایران دارد. اما در نهایت، چیزی که اروپایی‌ها می‌توانند به ترامپ بدهند تعارفات تاکتیکی است‌. تا زمان بخرند بلکه ترامپ خودش مجبور به کنار رفتن شود و یا اینکه سه سال دیگر طی شود و دنیا با رییس‌جمهور دیگری روبه‌رو شود‌.

سگ هار مجازی نیست

لیلا واحدی در مقاله ای در روزنامه بهار با نقل جمله احمد خاتمی در نماز جمعه تهران که شبکه های اجتماعی را سگ هار خوانده بود نوشته: هر پدیده تازهاى از همان بدو ورودش به جغرافیـاى ایران، براى بسـیارى از عوام و حتى خواص هار بوده و گاز میگرفته است و تفاوتى هم نمیکرده که این تکنولوژى در قامت بلندگو و چراغ روشنایى ظهور یابـد یا دوش حمـام و ماهـواره و تلویزیون.اما در باب اینکه چرا در یکى از مهمترین نشستهای سیاسى کشور ایـران موضوعى چون فضاى مجازى )با همه محدودیت هایش در ایران( نگرانىهای شـدیدى برانگیخته اسـت، نکات سوگوارانه بسیارى نهفته است.تعدادى را میتوان گفـت و خون گریسـت و تعـدادى را همچون همیشـه اسـتخوانى در گلـو نگـه داشـت.

کنجـکاوى در بحرانهای کنونى کشـور، سـگ هار و بـلاى جان را موضوعات دیگرى نشـان می دهد.ایران با خشکسالى وحشـتناکى روبروست، آبهای زیرزمینى نابود شده اند، بارشها در نیم قرن اخیر به کمترین میزان خود رسـیده اند، روزى نیسـت که فسـادى از نقطه اى گزارش نشـود، آمار پایـان نامه نویسـى خیابانى دانشـگاهها ناامیدکننده است.

نویسنده بهار در نهایت تاکید کرده: تقریبا همه جهان به این توهم رسیده اند که ایران بارى بر دوش خاورمیانه است (نشان نزدیکش اظهارات دوست و دشمن در همین اجـلاس جهانى داووس بود که قهـر کردیم و نرفتیم)، با کوچکترین لرزشـى در پایتخت و اطـراف چند صد نفر جـان میبازند یا از زمین لرزه یا از سـرماى بىتوجهى. اخـلاق، مذهب و فرهنگ سـیر انحطاطى به خود گرفته برپایه گزارشهای داخلى، گسل نسلى حتى گفتوگو را هم میان نسـل جدید و قدیم بـا چالش هایى مواجه کرده اسـت.

کارتون محمدرضا ثقفی. شرقحق نشر عکسSHARQ
Image captionکارتون محمدرضا ثقفی. شرق

درس‌های یک هشتگ

عبدالله گنجی در سرمقاله روزنامه جوان نوشته: از واژه «براندازیم» که امروز هشتگ اعتراضی به مواضع خاتمی است نباید به سادگی عبور کرد. در کشور انقلاب شده ایران وجود برانداز قابل کتمان نیست. اینکه براندازان امروز خود را جدا شده از قافله خاتمی می‌دانند درس‌آموز است. ممکن است خاتمی در مقابل نقدهایی که از سوی نیروهای انقلاب به مشی و مرام او صورت می‌گیرد، بگوید ما درصدد جذب بودیم یا با حرکت بر مدار اسلام حداقلی به دنبال جلوگیری از ریزش‌ها بودیم. اما امروز دیگر این فرضیه باطل شده است؛ چراکه خاتمی نه تنها جذب نداشته است بلکه بخشی از اصلاح‌طلبان هم با «عبور از خاتمی» به مخالفان جدی نظام تبدیل و رهسپار دیار دشمن شدند.

مدیر روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران نوشته: فهم براندازانه لزوماً از سخنرانی یا بیانیه صریح براندازانه یا اسلحه به دست گرفتن برنمی‌آید، آنچه براندازان را به خاتمی امیدوار کرده است، القای فاصله با سیاست‌های کلی نظام، القای دروغین تقلب بی‌سابقه به نظام، عدم جسارت در ایجاد فاصله با کسانی که علیه آرمان‌های امام و انقلاب در سال ۸۸ شعار دادند و سر تعظیم فرود آوردن مقابل استانداردهای حیات سیاسی- اجتماعی غرب و تساهل فرهنگی در تعاملات اجتماعی- آن هم درکسوت روحانیت- است.

جوان به آقای خاتمی پیشنهاد کرده: از خود بپرسد که چرا به اینجا رسیده است که وقتی تشکل ایشان در یک بیانیه از واژه «آشوب» و «دشمن» استفاده می‌کند، مورد هجمه دوست‌دارانش قرار می‌گیرد؟ چون مرام او تصویری تولید کرده است که در فاصله با نظام جمهوری اسلامی معنادهی می‌شود و خلاف آن برایش هزینه تولید می‌کند.

خلاصه سرمقاله جوان این که: اپوزیسیون، خاتمی را محور یک جریان می‌داند و روشنفکران این جریان هم به رغم نفی «فردمحوری»، «اسطوره‌سازی»، «پدرسالاری» و «شیخوخیت» از او به عنوان تولیدکننده سرمایه اجتماعی خود بهره می‌برند، اما این سرمایه از دیدگاه مخالفان نظام «برنظام» باید باشد و از دیدگاه نیروهای انقلاب «بر نظام» هست. این «هست» و آن «باید باشد» فضایی را برای خاتمی درست کرده است که خود و اطرافیانش همه راه‌‌های ممکن را مسدود می‌بینند و در نتیجه همه همت خود را صرف «تولید محبوبیت» می‌کنند.

تبرئه!

دو دهـه پیـش بود کـه روزنامه بهار در واکنـش به تبرئه متهمان حادثه رخ داده در کوى دانشگاه در ۱۸ تیر ۷۸ با تیتر »تبرئه!« به پوشـش خبرى نتیجـه دادگاه آن حادثه پرداخت. عنوانـى کـه با چهرهاى خـاص از متهم همراه بـود و بازتاب راوانى هم پیدا کرد. حالا بعد بیست سال دوباره تبرئه! این بار سـخن از تبرئه یک قارى قرآن اسـت که در یکى از مهمتریـن پرونده هاى قضایى چند سـال اخیر به چند مورد کودک آزارى متهم شـده بود. دادگاه بدوى او را نسـبت به برخـى از اتهامـات مبرا دانسـته و براى بخشـى دیگر از اتهامات مجرم شـناخته بود اما ایـن حکم دادگاه بدوى در دادگاه تجدیدنظر نقض شد و این مربى صوت و لحن از کلیه اتهامات تبرئه گردید.

به تاکید این گزارش: دربـاره محتویات پرونده خبر چندانى رسـانه اى نشـده و دادگاه نیز به شکل غیرعلنى برگزار شده است، از سوى دیگر مسـئولان نیز در چند سـالى که از رسـیدگى به این پرونده مىگذرد تمایلى به شفافسازى در این موضوع نداشته و تنها پس از آن که برخى رسانهها مطالبى را درباره این این پرونده افشـا کردند توضیحات کلى و مختصری از سوى مسـئولانداده شد.

بهار تاکید کرده: به دلیـل آنکه اطلاعات چندانـى از روند پیگیـرى قضایى و همچنین آنچه در پرونده مندرج اسـت در دسـترس نیسـت نمى توان درباره اصل این موضوع به اظهارنظر صریح حقوقى دست یافت. اما از این واقعیت نیز گریزى نیسـت که بخش قابل توجهى از جامعه نسـبت به صدور چنین حکمى واکنشى منفى نشان داده است. در بین سیاسیون نیز وضعیت بهترى حاکم نیست و آنان نیز از »یکه خوردن« خود مى گویند و انتقادات صریح یا غیرمسـتقیمى را درباره حکم صادره مطرح کرده اند.

کارتون هانی انصاری. ایرانحق نشر عکسIRAN
Image captionکارتون هانی انصاری. ایران

مراسم اوین بینی

محمد‌رضا ستوده در ستون طنز جهان صنعت به تجسم دیدار امروز نمایندگان مجلس از اوین پرداخته و فرض کرده زندانبان اول تبریک و خیرمقدم می گوید: با سلام خدمت نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی. خیر‌مقدم عرض می‌کنم. به ندامتگاه خوش آب‌و‌هوای اوین خوش آمدید. امروز قراره از بندهای مختلف این مجموعه تفریحی بازدید کنید. پیشاپیش لحظات خوشی رو براتون آرزومندم. اینجایی که الان هستیم بند عمومیه..

نماینده۱: این بندی که اینجا آویزونه چیه؟

نماینده۲: اون طنابه به نظرم

زندانبان: اون بند رخته‌/ جهت پهن کردن لباس زندانیان عزیز و دوست‌داشتنی

نماینده۳: بابک زنجانی کو؟

زندانبان: با چندتا از اعدامی‌های مواد مخدر رفتن بالای تپه‌های اوین… معمولا ظهرا با هم میرن جوجه میزنن با نوشابه. این اواخر با اونا میپره یه آب‌و‌هوایی عوض می‌کنه و غروب برمی‌گرده تو سلولش

نماینده۴: آقای رحیمی کجاس؟

زندانبان: ببخشید کدوم رحیمی؟

نماینده۴: معاون اول رییس‌جمهور سابق

زندانبان: ایشون رفته مرخصی استحلالی. یه قانونی وجود داره که اگر فردی از مسوولان کشور بیفته زندان، هر وقت حال کنه میتونه بره مرخصی، به این مرخصی میگن مرخصی استحلالی.

نماینده۵: این زندانی خوابه یا مُرده؟!

زندانبان: این زندانی یکی از دستگیر‌شدگان اعتراضات اخیره. دو، سه روز نشست به کارها و رفتار خودش فکر کرد، عذاب وجدان گرفت، بعد نتونست خودشو ببخشه و دو، سه ساعت پیش دق کرد و مُرد. خدایش بیامرزاد…

برچسب ها :

ناموجود