کد مطلب : 1469
تاریخ انتشار : شنبه 2 دسامبر 2017 - 21:37
- بازدید

مرگ بیش از ١٠‌هزار ایرانی در تصادفات

مرگ بیش از ١٠‌هزار ایرانی در تصادفات
سازمان پزشکی قانونی آمار جانباختگان سوانح رانندگی در هفت‌ماه ‌سال‌ جاری را اعلام کرد: مرگ بیش از ١٠‌هزار ایرانی در تصادفات حوادث رانندگی تنها در مهرماه ١٤٠٠ قربانی گرفت؛
شهروند|در هفت‌ماهه نخست‌ سال جاری ١٠‌هزار و ١٥٥ نفر از ایرانیان در حوادث رانندگی جان خود را از دست دادند. این خبر را سازمان پزشکی قانونی کشور اعلام کرده است. بر اساس آمار منتشرشده از سوی این سازمان از مجموع کل جانباختگان حوادث رانندگی نزدیک به ٨‌هزار نفر را مردان و بیش از ٢‌هزار نفر را زنان تشکیل می‌دهند؛ به عبارتی روزانه به ‌طور میانگین ٤٧ ایرانی قربانی تصادفات رانندگی می‌شوند. با وجود این در مقایسه با آمار مشابه‌ سال گذشته تعداد کشته‌شدگان تصادفات رانندگی در کشور کاهش ١/١‌درصدی را نشان می‌دهد. همچنین بر اساس تفکیک صورت‌گرفته، به ترتیب استان‌های فارس، تهران و خراسان ‌رضوی در صدر استان‌های پرتلفات رانندگی هستند و در مقابل اما استان‌های ایلام، اردبیل و کهگیلویه و بویر احمد کمترین آمار کشته‌های رانندگی را دارند.
سه استان نخست تلفات جاده‌ای
بنا بر اعلام سازمان پزشکی قانونی از فروردین تا آخر مهر ماه‌ سال گذشته درمجموع ١٠‌هزار و ٢٦٣ نفر از شهروندان ایرانی در تصادفات و سوانح رانندگی جانشان را از دست داده‌اند که این آمار در‌ سال ‌جاری به ١٠‌هزار و ١٥٥ نفر کاهش پیدا کرده است. به عبارت دیگر امسال ١٠٨نفر از هموطنانمان از مرگ و میر ناشی از حوادث رانندگی جان سالم به در برده‌اند. ٧‌هزار و ٩٤٤ تن مرد و ٢‌هزار و ٢١١ تن زن از ابتدای‌ سال جاری تا آخر مهر ماه جانشان را از دست داده‌اند. بر این اساس استان‌های فارس با ٩٣٣، تهران با ٧٥٦ و خراسان رضوی با ٧٣٢ فوتی بیشترین و استان‌های ایلام با ٧٦، اردبیل با ١١٠ و کهگیلویه و بویراحمد با ١١٣ فوتی کمترین آمار تلفات تصادفات را داشته‌اند. همچنین در این مدت ٢١٠‌ هزار و ٦٥٧ نفر از شهروندان ایرانی نیز در حوادث رانندگی مصدوم شدند که در مقایسه با مدت مشابه ‌سال قبل افزایش نیم‌درصدی را نشان می‌دهد. در این بخش هم مردها بیش از زنان دچار مصدومیت و جراحت‌های ناشی از حوادث رانندگی هستند. به‌ طوری که بر اساس اعلام سازمان پزشکی قانونی از کل مصدومان این حوادث ١٥٠‌هزار و ٨٥٢ نفر را مردان و ٥٩‌هزار و ٨٠٥ تن را زنان تشکیل می‌دهند. سازمان پزشکی قانونی همچنین آماری درخصوص فوتی‌های حوادث رانندگی در مهر ماه‌ سال ‌جاری هم منتشر کرده که بر این اساس یک‌هزار و ٤٦٤ نفر در تصادفات رانندگی مهر ماه‌ سال‌ جاری جانشان را از دست دادند که در مقایسه با یک‌هزار و٤٦٧ کشته در مهر ماه ‌سال گذشته این آمار چندان تفاوتی با‌ سال گذشته ندارد. همچنین در هفتمین ماه ‌سال جاری هم ٣٠‌هزار و ٨٦٢ نفر مصدوم حوادث رانندگی به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کرده‌اند که از این تعداد ٨‌هزار و ٥٥٥ نفر زن و بیش از ٢٢‌هزار و ٣٠٧نفر مرد بوده‌اند.
هر چند درمجموع آمارهای منتشرشده از سوی پزشکی قانونی روند کاهشی تلفات جاده‌ای را نشان می‌دهد، اما افزایش تعداد مصدومان این حوادث و در مقایسه مدت مشابه ‌سال قبل گویای این مهم است که همچنان آمار تلفات رانندگی در کشور ما بالاست. قربانی‌شدن روزانه ٤٧نفر در حوادث رانندگی رقم قابل‌ تأملی است. آمار سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد ایران رتبه ١٧٧ را در میان حدود ١٩٠ کشور جهان در میزان تلفات رانندگی با ضریب ١,٤ در اختیار دارد. این در حالی است که در دنیا سالانه حدود ۱.۲‌‌میلیون نفر بر اثر سوانح رانندگی کشته می‌شوند که سهم ایران از این رقمی در حدود ٥/١‌درصد است. جاده، وسیله  نقلیه و راننده سه مولفه تعیین‌کننده در این حوادث است. هر چند در چند ‌سال گذشته وضع راه‌های کشور و نیز کیفیت خودروها افزایش نسبی نداشته است، اما راننده یا همان فرهنگ رانندگی در بین ایرانیان همتراز با دو عامل دیگر ارتقا پیدا نکرده است. این موضوعی است که بارها در صحبت‌های مسئولان راهنمایی و رانندگی به آن اشاره شده است؛ به عبارت دیگر خطای انسانی با فاصله زیاد نسبت به کیفیت راه‌ها و خودروها عامل اول سوانح بالای رانندگی در جاده‌های ایران است. مسئولان و دست‌اندرکاران این حوزه بارها اعلام کرده‌اند که کاهش سرعت و افزایش دقت رانندگان مهمترین عامل برای کاهش تلفات رانندگی در ایران است؛ زیرا سرعت غیر مجاز و عدم توجه به جلو همچنان در صدر دلایل تصادفات در کشور است. این موضوع در گزارش‌های مختلف اعلام شده است که عامل اول تصادفات در ایران خطای انسانی است و سایر موارد ازجمله کیفیت راه‌ها با اختلاف زیاد در رده‌های بعدی قرار می‌گیرند.
بر اساس گزارشی که چندی پيش کمیسیون امنیت راه‌های کشور منتشر کرده بیشترین تلفات جاده‌ای در بزرگراه‌ها و آزادراه‌های ایران است و این یعنی این‌که مردم فرهنگ کنترل سرعت را ندارند. بر اساس همین گزارش هم واژگونی در تصادفات جاده‌ای ٦٧‌‌درصد است و واژگونی‌ها در آزادراه‌های عریض و استاندارد اتفاق می‌افتد نه در راه‌های روستایی که همین مسأله نشان می‌دهد عامل خطای انسانی و سرعت بالا تا چه اندازه نقش موثری در تلفات جاده‌ای دارد.

برچسب ها :

ناموجود