کد مطلب : 1103
تاریخ انتشار : شنبه 28 اکتبر 2017 - 10:21
- بازدید

در سال ۹۵ رخ داد: اخراج ۶۸۱ هزار کارگر در ایران

در سال ۹۵ رخ داد: اخراج ۶۸۱ هزار کارگر در ایران
بیش از نیمی از جمعیت بیکاران در ایران قبلاً شاغل بوده و شغل خود را از دست داده‌اند. یک سوم از جویندگان کار هم بیشتر از یک سال و نیم زمان برای یافتن شغل دیگری صرف می‌کنند؛

خبرگزاری مهر جمعه پنجم آبان گزارش کرد که یک میلیون و ۷۳۵ هزار نفر از بیکاران ایران شغل خود را در سال‌ گذشته از دست داده‌اند.

یک میلیون و ۴۶۳ هزار نفر از بیکاران در ایران هم تا زمان آمارگیری از نیروی کار در تابستان ۱۳۹۶ هیچگاه شاغل نبوده‌اند.

مرکز آمار ایران چندی پیش جمعیت بیکاران در تابستان ۱۳۹۶ را ۳ میلیون و ۲۰۳ هزار نفر و نرخ بیکاری رسمی را ۱۱.۷ درصد اعلام کرد.

از مجموع بیکاران تابستان امسال ۶۸۱ هزار و ۴۲۹ نفر به دلیل تعدیل نیروی انسانی یا پایان قرارداد موقت، اخراج و بیکار شده‌اند.

این گزارش نشان می‌دهد که «قراردادهای موقت» بیشترین سهم را در بیکارسازی شاغلان داشته است. تنها در یک‌سال گذشته ۴۴۵ هزار و ۵۳۴ نفر از شاغلان به دلیل موقتی بودن کار و قرارداد، شغل خود را از دست داده‌اند.

در همین دوره زمانی ۲۳۵ هزار و ۸۸۶ تن نیز بر اساس اجرای سیاست‌های تعدیل نیروی انسانی از محل کار اخراج و به جمعیت بیکاران پیوسته‌اند.

همچنین ۲۵۷ هزار و ۹۱۹ تن از کسانی که سال گذشته شاغل بوده‌اند، به دلیل پائین بودن سطح درآمد و دستمزد شغل‌شان را ترک کرده و بیکار شده‌اند.

بر پایه گزارش مرکز آمار، ۳۳.۶ درصد از بیکاران  حداقل ۱۹ ماه برای یافتن شغل جدید منتظر مانده‌اند. طول دوره بیکاری برای ۲۵ درصد دیگر نیز حداقل شش ماه تا یک سال و نیم بوده است.

دوره انتظار برای یافتن شغل و شمار بیکارانی که پیشتر شاغل بوده‌اند در حالی افزایش یافته که اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری ایران از ایجاد ۱.۵ میلیون شغل در شش ماه نخست امسال خبر داده است.

فعالان حقوق کارگران و تعدادی از نمایندگان مجلس آمار اشتغال‌زایی دولت را «غیرواقعی» خوانده‌اند.

دولت حسن روحانی، رئیس‌جمهوری وعده داده است که با اجرای بسته سیاست‌های اشتغال‌زایی نرخ بیکاری را در چهار سال آینده تک‌رقمی کند.

برچسب ها :

ناموجود