کد مطلب : 1019
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 17 اکتبر 2017 - 22:12
- بازدید

نیمی از بیکاران گلستان تحصیلات دانشگاهی دارند

نیمی از بیکاران گلستان تحصیلات دانشگاهی دارند
آمار بیکاری در استان گلستان تا 73 هزار نفر نیز گزارش شده است که بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته تعداد زیادی از آنها دانش آموختگان مراکز علمی هستند. استان گلستان نزدیک به 1.9 میلیون نفر جمعیت دارد.؛

اقتصادی-تورکمن‌نیوز- مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان گفت نیمی از حدود ۱۱ هزار نفر جویای کار ثبت نام شده در مراکز کاریابی این استان جوانان دانش آموخته مراکز علمی هستند.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی مستقل ترکمن‌های ایران،  سعید مازندرانی سه شنبه در گفتگو با خبرنگار ما افزود: آمار بیکاری در استان گلستان تا ۷۳ هزار نفر نیز گزارش شده است که بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته تعداد زیادی از آنها دانش آموختگان مراکز علمی هستند. استان گلستان نزدیک به ۱٫۹ میلیون نفر جمعیت دارد.
وی اضافه کرد: فراوانی بیکاری جوانان تحصیلکرده استان گلستان به رشته‌های محیط زیست، علوم کامپیوتر، صنعت و برخی رشته‌های علوم انسانی اختصاص دارد و البته کم‌ترین نرخ بیکاری مختص رشته‌های پیراپزشکی و علوم ‌پزشکی است.
به گفته وی تناسب نداشتن رشته‌های دانشگاهی با نیاز جامعه و ورودی‌های پی درپی مراکز علمی بدون توجه به نیار بازار کار باعث شده است در بیشتر استانها از جمله گلستان شاهد خیل عظیمی از جوانان بیکار باشیم.
وی بیان کرد: فقدان صنایع بزرگ، کشاورزی خرده مالکی، کم توجهی به مباحث فناوری با رویکرد اشتغال‌، ضعف مهارت‌آموزی در دانشگاه‌ها و مدارس نیز از جمله دیگر دلایل آمار بالای بیکاری جوانان در استان گلستان است.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان گفت: از دیگر سو کسب نکردن مهارت‌های مختلف در دوران دانشجویی موجب شده تا جوانان بعد از اتمام تحصیل به دلیل ناآشنا بودن با شرایط اقتصادی و نیاز جامعه جذب بازار کار نشوند.
در همین پیوند معاون اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان اظهار داشت: جوانان در سن یادگیری ۱۸ سالگی وارد دانشگاه‌ها می‌شوند و در ۲۴ سالگی با کمترین تجربه دانش آموخته می‌شوند.
محمد رهبری ابراز کرد: چنانچه اجرای طرح کارورزی با مدیریت صحیح و بازدهی رضایت‌ بخش انجام شود؛ در کاهش نرخ بیکاری جوانان موثر خواهد بود.
به گفته وی طرح کارورزی به منظور ایجاد زمینه‌های لازم برای بکارگیری نیروهای تحصیل کرده با هدف مهارت‌آموزی و هدایت دانش آموختگان به سمت بازار کار در حال اجرا است.
اقتصاد استان گلستان مبتنی بر کشاورزی سنتی است.
سایر مزیت‌های نسبی استان گلستان همچون گردشگری بدلیل فراهم نبودن زیرساخت‌ها هنوز شکوفا نشده است.

منبع: ایرنا

برچسب ها :

ناموجود