کد مطلب : 361
تاریخ انتشار : دوشنبه 11 سپتامبر 2017 - 19:00
- بازدید

سیپراس: ریاضت اقتصادی یونان سال ۲۰۱۸ پایان می‌یابد

سیپراس: ریاضت اقتصادی یونان سال ۲۰۱۸ پایان می‌یابد

نخست‌وزیر یونان وعده داد که این کشور یک سال دیگر به صورت موفقیت‌آمیز از برنامه کمک‌های مالی خارج می‌شود و به ریاضت اقتصادی پایان می‌دهد. به گزارش زمانه، الکسیس سیپراس که شنبه، ۱۰ سپتامبر در شمال شهر تسالونیکی سخن می‌گفت، تأکید کرد که دولت چپ‌گرای او برای پایان‌دادن به نظارت طلبکاران این کشور در سال

img_45837نخست‌وزیر یونان وعده داد که این کشور یک سال دیگر به صورت موفقیت‌آمیز از برنامه کمک‌های مالی خارج می‌شود و به ریاضت اقتصادی پایان می‌دهد. به گزارش زمانه، الکسیس سیپراس که شنبه، ۱۰ سپتامبر در شمال شهر تسالونیکی سخن می‌گفت، تأکید کرد که دولت چپ‌گرای او برای پایان‌دادن به نظارت طلبکاران این کشور در سال آینده همه توان خود را به کار خواهد بست.
به گفته سیپراس «کشورمان پس از هشت سال تمام از برنامه کمک مالی و نظارت خفه‌کننده آن خارج خواهد شد. این هدف ما است.»
برنامه فعلی کمک مالی به یونان، به ارزش ۸۶ میلیارد یورو، سال آینده منقضی می‌شود. دوره نخست‌وزیری سیپراس نیز یک سال پس از آن به پایان می‌رسد.
یونان از سال ۲۰۱۰ به این سو ۲۶۰ میلیارد دلار کمک مالی از شرکای منطقه یورو و صندوق بین‌المللی پول دریافت کرده است. اما در ازای برنامه سختگیرانه اقتصاد ریاضتی که یک‌چهارم برون‌داد اقتصادی این کشور را بر باد داد و ده‌ها هزار شغل را از بین برد.
ائتلاف چپ‌گرایان رادیکال «سیریزا» در ۲۰۱۵ با وعده لغو سیاست‌های ریاضتی به قدرت رسید و مردم یونان نیز در همه‌پرسی از این دولت حمایت کردند و به سیاست‌های ریاضتی پیشنهادی اتحادیه اروپا «نه» گفتند. اما دولت الکسیس سیپراس، نخست‌وزیری یونان بالاخره تسلیم فشار طلبکاران (اتحادیه اروپا، بانک مرکزی اروپا، صندوق بین‌المللی پول) شد.
دولت سیپراس در ماه آوریل امسال نیز پذیرفت که با بریدن از حقوق بازنشستگی در سال ۲۰۱۹ و با افزایش مالیات در سال ۲۰۲۰، ۳.۶ میلیارد یورو در سال صرفه‌جویی کند.
نرخ بیکاری یونان در ماه ژوئن امسال ۲۱.۲ درصد بود؛ بالاترین نرخ بیکاری در سرتاسر منطقه یورو.

وعده‌های سیپراس برای آینده
سیپراس در این سخنرانی مدعی شد که اقتصاد یونان قدرت گرفته و این کشور به تمام اهداف مالی خود پیش از موعد دست یافته است. او وعده داد که پس از احیای اقتصاد در سال آینده به کسب‌و‌کارهای کوچک، جوانان و بازنشستگان برای بهترشدن زندگی آنها کمک‌های دولتی لازم را ارائه دهد؛ و گفت که با فرار مغزها از این کشور به دلیل شرایط اقتصادی مبارزه خواهد کرد.
انتظار می‌رود که اقتصاد این کشور در ۲۰۱۸ دو درصد رشد کند.

تظاهرات علیه ریاضت
همزمان با سفر سیپراس به تسالونیکی کارمندان و کارگران و دیگر فعالان چپ‌گرا در اعتراض به سیاست‌های ریاضت اقتصادی اعتراض‌های دوروزه‌ای را در این شهر سازمان دادند.
این اعتراض‌ها با راهپیمایی صدها افسر پلیس، آتش‌نشان و دیگر یونیفرم‌پوش‌های واحدهای مربوط در جمعه آغاز شد.
این پلیس‌ها و آتش‌نشان‌ها در حالی که بادکنک‌های هلیومی سیاه‌رنگ در دست داشتند، در خیابان‌های مرکزی تسالونیکی علیه ریاضت اقتصادی در یونان راهپیمایی کردند.
تعدادی از پلیس‌هایی که جمعه راهپیمایی کردند، مسئول امنیت راهپیمایی چپ‌گرایان و اتحادیه‌های کارگری علیه ریاضت اقتصادی در روزهای بعد بودند.
همزمان با سخنرانی سیپراس در شمال دومین شهر بزرگ یونان نیز هزاران کارگر در بیرون درهای محل سخنرانی دست به تظاهرات زدند. این تظاهرات نسبتاً بدون خشونت برگزار شد

اخبار روز

برچسب ها :

ناموجود